przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Siedem worków ze śmieciami. Uczniowie świętowali Dzień Ziemi

27 Kwietnia 2023

Tylko jedna godzina lekcyjna wystarczyła, by z pasa zieleni przy Czarnej Przemszy zebrać aż siedem pełnych worów śmieci. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Porębie wzięli udział w akcji z okazji tegorocznego Dnia Ziemi.

W szkolnych ławach przygotowywali ekologiczne prace plastyczne, a potem ruszyli w teren. W miniony poniedziałek, 24 kwietnia, ponad pięćdziesiątka uczniów z porębskiej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II, wzięła udział w akcji sprzątania naszego miasta.

- Powód ku temu był wyjątkowy - mówi Agnieszka Szwaja, gminny ekodoradca. - 22 kwietnia przypada Światowy Dzień Ziemi. Wyjątkowe święto, które w Polsce obchodzone jest od 1990 roku i które przypomina o tym, jak ważne jest szanowanie zieleni, dbanie o czystość i wszelkie działania proekologiczne, które mają na celu ochronę naszej planety - dodaje Agnieszka Szwaja.

Z tej wyjątkowej okazji na całym świecie organizowane są akcje m.in. gaszenia światła dla planety oraz sprzątania w lasach, na miejskich skwerach, lasach czy w parkach.

W Porębie sprzątano pas zieleni przy ul. Rzecznej, wzdłuż Czarnej Przemszy. Uczniowie wyposażeni w worki i rękawice dali z siebie wszystko. - Zebraliśmy aż siedem worków śmieci i to w zaledwie jedną godzinę lekcyjną, czyli 45 minut - relacjonuje Agnieszka Szwaja, która koordynowała całą akcję.

Dodaje, że były to dość drobne śmieci, obeszło się bez opon, umywalek czy innych śmieci wielkich gabarytów. - Świadczy to o tym, że świadomość ekologiczna w Porębie się zmienia. Zmienia na lepsze, do bycia ekologicznym i odpowiedzialnym za środowisko wciąż jeszcze wiele nam brakuje. Śmieci, które zebraliśmy ewidentnie wyrzucił ktoś, kto tutaj spacerował - mówi gminna ekodoradczyni.

Uczniowie w zamian za pomoc w akcji otrzymali po pamiątkowym ekomagnesie. - Najważniejsze jednak, że chętnie wzięli udział w obchodach tak ważnego święta - podkreśla burmistrz Poręby Ryszard Spyra. Dodaje, że choć każdy powinien dbać o środowisko, w szczególności zaś - swoją małą ojczyznę, czyli miejsce swojego zamieszkania - to nieocenioną wartość ma edukacja najmłodszego pokolenia.

do góry