przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej

Poręba ma…kwitnący przystanek

26 Kwietnia 2023

Nie dość, że wymyty w trakcie gminnych wiosennych porządków, to jeszcze kwitnący! Przystanek autobusowy przy Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Porębie właśnie…obrósł roślinnością.

Katowice niedawno pochwaliły się pierwszym „zielonym przystankiem”. Poręba, choć do miasta wojewódzkiego trudno ją porównywać, wcale nie jest w tyle z tematami ekologicznymi. - U nas też pojawił się „zielony przystanek” - mówią przedstawiciele władz miasta. A ci, którzy codziennie korzystają z wiaty zlokalizowanej przy Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Porębie, mogli się o tym przekonać na własne oczy.

Przyjemniej w oczekiwaniu na autobus

Wiata zlokalizowana przy Drodze Krajowej nr 78, z sąsiedztwie porębskiej spółki wodociągowej, najpierw została solidnie wysprzątana i wymyta. Później po obu jej bokach pojawiły się spore korytka z materiału przypominającego wiklinę. To tutaj pracownicy porębskiego MPWiK zasadzili pnące bluszcze i kwitnące krzewinki. - To dopiero początek, jeszcze przyjemniej zrobi się, gdy bluszcze nieco podrosną i się rozgałęzią, wówczas będzie ich więcej i latem nieco osłonią oczekujących na autobus od słońca - podkreślają w MPWiK.

Woda z oczyszczania ścieków

Co ciekawe, zielony przystanek w Porębie podlewany będzie nie byle jaką wodą. - Służyć będzie do tego woda odzyskana w wyniku oczyszczania ścieków komunalnych, pochodząca z naszej nowej oczyszczalni - podkreśla Mariusz Grabarczyk, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Porębie. - Oczywiście po dezynfekcji promieniami UV - dodaje.

Nowa oczyszczalnia ścieków w naszym mieście oficjalnie została oddana do użytku w zeszłym tygodniu. Działać zaczęła na początku roku. To jeden z najnowocześniej wyposażonych obiektów tego typu w Polsce. Membranowy system oczyszczalnia jest tak skuteczny, że woda po oczyszczeniu jest porównywana z I klasą czystości wód, czyli np. górskim strumieniem.

Przypominamy, że teren przy przystanku jest monitorowany.

do góry