przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej

Sanepid skontrolował jakość wody, którą piją porębianie

13 Kwietnia 2023

9 próbek z 5 punktów kontrolnych. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zawierciu informuje o rocznej ocenie jakości wody, którą piją porębianie.

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego (dane z 30 kwietnia 2022) ok. 8 204 mieszkańców w Poręby (100 procent ludności) jest zaopatrywana w wodą wodociągową.

Dwa ujęcia głębione w naszym mieście objęte są nadzorem sanitarnym. - To ujęcie przy ulicy Działkowej w dzielnicy Krzemienda oraz ujęcie przy ulicy Kolejowej - mówi Mariusz Grabarczyk, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Porębie, które administruje oboma ujęciami. Dodaje, że spółka systematycznie wykonuje badania jakości wody. - Badania jest m.in. barwa, mętność, smak i zawartość poszczególnych substancji (red: np. azotynów i jonów amonu) w pobranych próbkach wody - zaznacza prezes Grabarczyk. Dodaje, że wyniki obserwować można na stronie internetowej MPWiK, w zakładce „badania wody”.

Jakość wody przeznaczonej do spożycia, niezależnie od miejskiej spółki, bada także Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zawierciu. Właśnie wydano roczne sprawozdanie z tychże badań (w oparciu o rozporządzanie Ministra Zdrowia z dn. 7 grudnia 2017 roku, w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia).

Jak zaznacza w piśmie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Ewelina Sergiel-Błaszczyk, przebadano 9 próbek z 5 punktów kontrolnych w Porębie, przy czym żadna z próbek nie budziła wątpliwości co do metodologii poboru. Skutek? PPIS wydaje roczną ocenę „o przydatności wody do spożycia”.

Kategoria: Powiązane pliki [1]
Format Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Aktualności
pdf Informacja PPIS / 417.17KB
ilość pobrań: 87
Informacja PPIS 417.17KB zobacz

do góry