przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej

Burmistrz zarządza kontrole szamb 

12 Kwietnia 2023

W zeszłym roku skontrolowano ponad 130 gospodarstw domowych. W tym roku kontroli będzie znacznie więcej. Burmistrz Poręby Ryszard Spyra wydał zarządzenie w tej sprawie. 

To zarządzenie z 29 marca tego roku. Burmistrz Poręby wydał je w sprawie przeprowadzenia kontroli zbiorników bezodpływowych nieczystości ciekłych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy Poręba, a także planu tychże kontroli. - Zarządzenie dotyczące kontroli jest wypełnieniem ustawowego obowiązku gminy - podkreślają przedstawiciele Urzędu Miasta w Porębie. 

Ponad 130 kontroli w 2022 roku 

Przypomnijmy; kontrole szamb, ewidencja wszystkich zbiorników bezodpływowych na terenie gminy oraz kontrola częstotliwości wywozów nieczystości to obowiązki, jakie na gminy nakłada ostatnia nowelizacja ustawy Prawo wodne oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku. Te obowiązki weszły w życie 1 stycznia 2023 roku. 

Warto zaznaczyć jednak, że Urząd Miasta w Porębie, w obawie przed zagrożeniem życia i zdrowia mieszkańców, a także degradacją środowiska, kontrolował w tej kwestii posesje już wcześniej. Tylko w ubiegłym roku przeprowadzono 134 wizje lokalne.  

Ich wyniki budzą niepokój. Aż w 82 przypadkach komisja kontrolująca szamba na terenie prywatnych posesji w Porębie stwierdziła zbyt małą liczbę wywozów. Dwa przypadki - m.in. odprowadzania ścieków do studni - zakończyły się skazującym wyrokiem sądu. 

5 tysięcy złotych za nieprawidłowe opróżnianie szamba 

Kontrole - zgodnie z zarządzeniem burmistrza - obejmować będą m.in. wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków, posiadanie przez właścicieli nieruchomości umowy z przedsiębiorcą świadczącym usługi opróżniania zbiorników i dokumenty potwierdzające uiszczanie opłat za te czynności. Wszelkie szczegóły znaleźć można w zarządzeniu. 

Zaznaczamy; kary za nieprawidłowe postępowanie w przypadku opróżniania szamba sięgają nawet 5 tysięcy złotych. - Łamanie prawa w tym zakresie, to także ogromne straty dla naszego środowiska, nie rzadko również zagrożenie dla zdrowia mieszkańców - mówi burmistrz Poręby Ryszard Spyra. 

Kategoria: Powiązane pliki [4]
Format Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Aktualności
docx ZARZĄDZENIE 65 / 15.92KB
ilość pobrań: 451
ZARZĄDZENIE 65 15.92KB -
xlsx Zał. nr 1 do zarządzenia 65 / 18.99KB
ilość pobrań: 400
Zał. nr 1 do zarządzenia 65 18.99KB -
docx Załącznik Nr 2-1 / 13.83KB
ilość pobrań: 180
Załącznik Nr 2-1 13.83KB -
docx Załącznik Nr 3 do Zarządzenia Nr 65 / 13.17KB
ilość pobrań: 197
Załącznik Nr 3 do Zarządzenia Nr 65 13.17KB -

do góry