przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Rocznica nadania Porębie praw miejskich

3 Października 2022

1 października 1982 roku nadano Porębie prawa miejskie. Z okazji tej rocznicy, postanowiliśmy przypomnieć kilka ważnych faktów z historii naszej gminy.

Czy wiecie, że pierwsze wzmianki o Porębie sięgają aż 1373 roku? Wówczas, w miejscu, gdzie dziś żyjemy, istniała niewielka osada. A skąd nazwa naszej gminy? Historycy zaznaczają, że na terenie dzisiejszej Poręby istniało niegdyś wielkie rozlewisko zwane Czarnym Jeziorem. Od tego jeziora Poręba wzięła część swej pierwotnej nazwy. W 1375 osada nosiła nazwę Czarnej Poręby i należała do morawczyka Krzywosąda, zwanego pospolicie Krzywakiem. Poręba na początku swojego istnienia znana była przede wszystkim jako obszar łowiecki. Szybko stała się ważna także z przemysłowego punktu widzenia.

Piec do przetapiania rudy

Głośno o naszym mieście zrobiło się jednak kilka wieków później, kiedy to po trzecim rozbiorze Polski, w 1795 roku, w tutejszym zakładzie wybudowano pierwszy piec do przetapiania rudy. - Ten niezwykle ważny fakt historyczny spowodował, że Poręba stała się ważnym ośrodkiem przemysłowym - mówi Zdzisław Kluźniak, historyk, regionalista i prezes Klubu Pasjonatów Historii Lokalnej. Dodaje, że odlewano tutaj wiele; od rur żelaznych, po naczynia emaliowane.

W granicach Zawiercia

Od momentu budowy pieca Poręba prężnie rozwijała się wraz z fabryką. Powstawały nowe osiedla, a w latach 1930-1935 wybudowano trzy szkoły podstawowe. Rozwój miasta pokrzyżowały czasy wojenne. W czasie II wojny światowej Niemcy zmienili nazwę Poręby na „Haudorf”.

Po wojnie, w 1957 roku Poręba uzyskała status osiedla. W latach 1973-1975 i od 1982 roku była samodzielnym miastem. W latach 1975-1982 nasze miasto leżało w granicach administracyjnych  Zawiercia.

Wreszcie, 1 października 1982 roku uzyskało prawa miejskie i pełną autonomię.

do góry