przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej

Pstrągi z MPWiK spróbują życia na wolności

12 Maja 2023

Choć zdążyły się już na dobre zadomowić w akwarium ustawionym na terenie nowej oczyszczalni ścieków w Porębie, niebawem zyskają wolność. Ponad 20 pstrągów, które hoduje MPWiK niebawem trafi do swojego środowiska naturalnego.

- Było im u nas bardzo dobrze - zapewnia Mariusz Grabarczyk, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Porębie.

Mowa o 24 pstrągach potokowych, które prosto z Rabki-Zdroju trafiły do Poręby. Od niemal dwóch  miesięcy żyją w sporych rozmiarów akwarium, ustawionym na terenie uruchomionej wraz z początkiem tego roku, zmodernizowanej i rozbudowanej za ponad 9 mln zł, porębskiej oczyszczalni ścieków. - Zdążyły podrosnąć, jednak woda zaczyna być dla nich za ciepła. Niedługo trafią do rzeki - zapowiada prezes Grabarczyk.

Przypomnijmy, pstrągi na terenie nowej oczyszczalni to efekt eksperymentu, na jaki zdecydowała się porębska spółka miejska. Oczyszczalnia zbudowana została w najnowocześniejszej, membranowej technologii oczyszczalnia ścieków. Efekt finalny jest porównywany do pierwszej klasy czystości wód, czyli np. górskiego strumienia. - Postanowiliśmy pokazać wszystkim niedowiarkom, że tak właśnie jest - mówi prezes Mariusz Grabarczyk. - Do akwarium nalaliśmy oczyszczonej w ten sposób wody i wpuściliśmy do niej pstrągi potokowe. A jak wiadomo ten gatunek może żyć tylko w wyjątkowo czystej wodzie - podkreśla prezes MPWiK.

Eksperyment okazał się udany. Teraz pstrągi zakosztują życia na wolności.

Przypomnijmy; nowa oczyszczalnia ścieków w Porębie została oficjalnie otwarta 20 kwietnia tego roku. Nosi nazwę „Proterochersis porebensis” (czyli „pierwotny żółw z Poręby”) po historycznym okryciu dokonanym na terenie naszego miasta - To najdroższa w historii miasta i najnowocześniejsza w regionie inwestycja miejska - mówi z dumą burmistrz Poręby Ryszard Spyra.

Całkowita wartość tej inwestycji wyniosła  9 135 091,53 zł. Porębski MPWiK zdobył na nią dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Kontraktu Terytorialnego w kwocie 7 056 824,20 zł.

do góry