przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Biblioteka jak nowa. Szykuje się więcej niż sam remont

10 Maja 2023

Nowe regały na książki, zupełnie nowe funkcje. Pomieszczenie w Miejskim Ośrodku Kultury, gdzie swoją siedzibę ma porębska biblioteka publiczna, przejdzie wielką metamorfozę. Przetarg na prace remontowe został już rozstrzygnięty.

Prace przygotowawcze i rozbiórkowe, roboty elektryczne, tynkowanie, malowanie, a także wymiana podłogi oraz drzwi. To wszystko znalazło się w zakresie pierwszego z dwóch planowanych przez gminę przetargów, których efektem będzie spora metamorfoza porębskiej biblioteki miejskiej.

- Powyższe prace budowlane są niezbędne w celu dostosowania pomieszczenia do pełnienia nowych funkcji - mówi Angelika Kubaczyńska, inspektor Referatu Nieruchomości i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poręba. Tłumaczy, że w planie jest rozszerzenie działalności biblioteki o funkcje kulturalne, edukacyjne oraz społeczne.

Będzie nowocześnie wyposażona

Przetarg na pierwszą część zadania został już rozstrzygnięty. Za prace remontowe warte niecałe 56 tys zł odpowiedzialne będzie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Porębie. Wykonawca na przeprowadzenie gruntowego remontu pomieszczenia biblioteki ma czas do 24 września tego roku.

Drugim z etapów zadania będzie wyposażenie pomieszczenia w nowe, wielofunkcyjne meble i niezbędne sprzęty RTV i AGD. Biblioteka po metamorfozie dostanie 24 nowe regały na książki (duże i małe), nowe biurko z laptopem i drukarką, biurko do zaplecza, stół wraz z sześcioma krzesłami, który przyda się w trakcie realizowanych na terenie biblioteki warsztatów i spotkań oraz szafy aktowe.

Kącik dla malucha i jego rodziców

To jednak nie wszystko. By wizytę w bibliotece umożliwić również mamom, zaplanowano utworzenie na jej terenie dziecięcego kącika. Mali porębianie zastaną tutaj swoją własną biblioteczkę, a także miejsce do przeglądania i czytania książeczek wraz z wygodnymi pufami i kolorowym dywanem.

Dodatkowo pojawić ma się również kącik kuchenny z ekspresem do kawy. - Przetarg dotyczący tego zakresu jest aktualnie w trakcie realizacji. Otwarcie ofert zaplanowano na  11 maja - informuje Angelika Kubaczyńska.

Metamorfoza, która połączy pokolenia

Zamysłem gruntownego remontu porębskiej biblioteki miejskiej jest utworzenie miejsca przeznaczonego dla lokalnej społeczności, które służyć będzie każdej grupie wiekowej - poczynając od najmłodszych mieszkańców, poprzez młodzież, osoby w średnim wieku oraz seniorów.

- Chcemy stworzyć kolejne, nowe miejsce w Porębie. Takie, które łączyć będzie kilka pokoleń porębian i celem którego będzie wymiana doświadczeń, kultywowanie historii, tradycji lokalnej oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań wśród społeczności - mówi burmistrz Poręby Ryszard Spyra.

do góry