przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Powstało Centrum Integracyjne dla uchodźców

13 Stycznia 2023

Nowe państwo, nowe miasto, nowe lokum, nowa szkoła. Słowem; nowe, jakże inne od dotychczasowego, życie. To codzienność, z jaką wciąż borykają się m.in. uchodźcy wojenni z Ukrainy. - Poręba przyjęła około setkę Ukraińców. W większości są to kobiety z dziećmi, niektóre przyjechały z tym, co miały na sobie. Przekazywaliśmy im nawet szczoteczki do zębów - wspomina Katarzyna Wilk, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Porębie.

Tu będą dodatkowo wspierać uchodźców

Większość rodzin goszczących na czas wojny w Ukrainie zdążyła już zaaklimatyzować się w naszym kraju. Do porębskich szkół podstawowych uczęszcza aktualnie około 18 dzieci, kolejna trójka - to przedszkolaki. - Uchodźcy wciąż potrzebują jednak wsparcia - zaznaczają przedstawiciele fundacji ADRA Polska, pod patronatem której w połowie grudnia, w Katowicach, powstało Centrum Wsparcia dla Cudzoziemców. - Wsparcie ma charakter bezpłatny. Działamy przy ul. Chopina 1 - zaprasza Fundacja.
Uroczyste otwarcie

Nauka języka, pomoc psychologa albo prawna

Z jakiej pomocy skorzystać mogą cudzoziemcy przebywający na terenie Polski, z racji lokalizacji zaś - szczególnie osoby, które znalazły swój dom w województwie śląskim? - Wsparcie, jakie świadczymy ma szeroki charakter - zapewniają przedstawiciele Fundacji ADRA. Wyjaśniają, że uchodźcy spotkać mogą się z wykwalifikowanym psychologiem, mogą skorzystać z pomocy doradcy zawodowego, doradztwa integracyjnego oraz kursów zawodowych. Centrum prowadzi również lekcje języka polskiego, porady prawne i usługi tłumacza przysięgłego.

Instytucja zapewnia wsparcie związane z życiem w Polsce m.in. pomoc w zapisaniu dziecka do szkoły czy w uzyskaniu świadczenia 500+. Beneficjenci będą mogli otrzymać również paczki z żywnością i artykułami higienicznymi.

W walce z traumą wojenną

Katowickie Centrum Integracji czynne jest od poniedziałku do czwartku w godzinach od 9.30 do 15.30. Lekcje języka polskiego odbywają się dwa razy w tygodniu. Podopieczni placówki będą uczyć się głównie rozmawiać, by bez większych problemów móc porozumieć się w urzędach, bankach, sklepach oraz z potencjalnymi pracodawcami. - W planach jest również uruchomienie kursów weekendowych, w których będą mogły uczestniczyć osoby pracujące zawodowo w ciągu tygodnia - zaznaczają przedstawiciele fundacji.

W niedzielę, 22 stycznia, odbędzie się bezpłatny warsztat psychologiczny dla kobiet pt. „Droga do nowej siebie” (w godz. 9-17). - Na zajęciach podejmiemy próbę walki z traumami wojennymi - zaznaczają organizatorzy. Zapisy przyjmowane są za pośrednictwem maila i telefonu: tel. +48 536 525 155, . Działanie jest finansowane ze środków DNB Bank Polska. 

Powołana do życia w 2009 roku Fundacja ADRA Polska jest częścią międzynarodowej organizacji ADRA, działającej w ponad 130 krajach świata.

do góry