przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Porębska podstawówka zamknięta przez COVID. Burmistrz reaguje!

19 Stycznia 2022

Licząca 388 uczniów Szkoła Podstawowa nr 1 w Porębie, od 20 stycznia przechodzi na zdalne nauczanie. W związku z rosnącą lawinowo liczą zachorowań na COVID burmistrz Ryszard Spyra decyduje o wypłacie dodatków prozdrowotnych za szczepienia.

To decyzja Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zawierciu. Największa placówka edukacyjna w Porębie - licząca 388 uczniów - od 20 do 28 stycznia będzie zamknięta z powodu wykrycia przypadków COVID-19. - Przechodzimy na nauczanie zdalne. Jesteśmy do tego w pełni przygotowani, mamy odpowiednie narzędzia - zapewnia Agnieszka Andrzejewska, dyrektorka porębskiej SP1. Nie ukrywa jednak, że sytuacja pandemiczna jest trudna, a rokowania analityków i specjalistów mówiących o piątej fali pandemii, nie dają nadziei na szybką poprawę.

Dodajmy, że identyczną decyzję - o uruchomieniu nauki zdalnej - podjęto w porębskim przedszkolu. Decyzja obowiązuje tutaj od 17 do 21 stycznia.

Pandemia zbiera żniwo, rząd reaguje zbyt wolno

Trudną sytuację na bieżąco analizuje Urząd Miasta w Porębie. - Czeka nas lockdown, nawet nie decyzją odgórną, on dokona się sam - będzie miał charakter epidemiologiczny. Duża liczna osób może być wyłączona z pracy z powodu izolacji i kwarantann - mówi burmistrz Poręby Ryszard Spyra. Powtarza za wybitnymi specjalistami z dziedziny medycyny, że warunkiem opanowania sytuacji pandemicznej, a także łagodnym przebyciem choroby w przypadku pozytywnego tekstu, są szczepienia. - Na bieżąco obserwujemy reakcje polskiego rządu w kwestii COVID-19. Uważam, że są one niemiarodajne do zaostrzającej się w ostatnich tygodniach sytuacji pandemicznej w Polsce. Bez odpowiednich przepisów prawa i szybkich decyzji, piąta fala pandemii może zebrać tragiczne żniwo - przestrzega włodarz Poręby.

Dodatki prozdrowotne dla zaszczepionych

Poręba nie zamierza stać bezczynnie. Burmistrz Ryszard Spyra zdecydował o dodatkach prozdrowotnych dla zaszczepionych pracowników wszystkich jednostek podległych gminie. - Nie możemy czekać, aż nasze miasto nie będzie mogło funkcjonować z powodu braku pracowników, z powodu zachorowań i przebywania na kwarantannie - tłumaczy burmistrz Spyra. Jego decyzją dodatki pieniężne w wysokości 300 zł przyznawane będą wszystkim pracownikom mogącym udokumentować przyjęcie dwóch dawek szczepionki na COVID-19. 500 zł będzie wynosił dodatek prozdrowotny dla tych, którzy przyjęli również dodatkową, trzecią dawkę. - Musimy zachęcać do jedynej w obecnej chwili możliwości zabezpieczenia siebie i swojego zdrowia przed koronawirusem. Przyświeca nam bardzo ważny cel społeczny - mówi włodarz Poręby.

Środki finansowe na wypłatę dodatków prozdrowotnych zostaną zabezpieczone w dziale ochrona zdrowia po podjęciu uchwały przez Radę Miasta Poręba na sesji 28 lutego b.r.

Podobne decyzje podjęły już inne miasta w Polsce. Przykładem jest m.in. Wałbrzych, gdzie najpierw dla zaszczepionych mieszkańców przygotowano zniżki w podległych miastu instytucjach, a teraz każdemu zaszczepionemu pracownikowi samorządowemu, przyznano nagrodę rzeczową.

Podobnym tropem coraz częściej idą również spółki komercyjne i różnego typu przedsiębiorstwa prywatne.

 

do góry