przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP

Porębska podstawówka walczyć będzie ze smogiem

8 Sierpnia 2022

Choć do sezonu grzewczego jeszcze trochę czasu, Szkoła Podstawowa nr 2 w Porębie nie zamierza dłużej czekać. Jako jedna z 1200 polskich placówek wzięła udział w niezwykłym antysmogowym projekcie.

To jeden z największych problemów naszych czasów. Smog potrafi mocno dać się wszystkim we znaki. W dłuższej zaś perspektywie wywołać poważne problemy ze zdrowiem. - Wiele osób głośno mówi o zmianach klimatu i wynikających z tego kłopotach. Wciąż niewielu bierze jednak sprawy w swoje ręce. My ich nie umywamy! -  podkreśla dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Porębie. Informuje, że szkoła jest jedną z 1200 placówek, które przystąpią do ekologicznego projektu „ESA dla OSE”.

Uczniowie chcą walczyć o dobro planety

Czym jest projekt ESA? - To Edukacyjna Sieć Antysmogowa - program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym - wyjaśnia Małgorzata Dychus, dyrektor SP nr 2 w Porębie. Dodaje, że szkoła przystępując do projektu, będzie uczestniczyć w zajęciach o tematyce ekologicznej. - Czystość powietrza, w ogóle kwestia dbania o naszą planetę, dla wielu naszych uczniów jest bardzo ważnym tematem. Chcemy przybliżyć im m.in. możliwości służące walce z zanieczyszczeniami i degradacją środowiska - podkreśla dyrekcja porębskiej podstawówki.

Na tablicy sprawdzą wskaźniki smogowe

Jak walczyć ze smogiem? Jak dbać o zieleń, o czystość wód, segregować śmieci? To tylko wycinek proekologicznych tematów, które poruszane są w porębskich placówkach oświatowych. Dzięki udziale w programie Państwowego Instytutu Badawczego NASK, porębska SP2 dostanie konkretne narzędzia do walki z zanieczyszczeniami środowiska. - Do naszej dyspozycji będzie m.in. czujnik smogu i tablica LED do wyświetlania wyników pomiarów. Uczniowie będą mogli je monitorować na bieżąco - mówi Małgorzata Dychus.

Szkoła otrzyma również materiały edukacyjne na temat zanieczyszczenia powietrza i zmian klimatu, dostęp do platformy e-learningowej eduESA z cyfrowymi kursami i e-lekcjami dla nauczycieli i uczniów, szkolenia i webinaria dla nauczycieli.

 

do góry