przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP

Poręba zdobyła ok. 650 tys zł dofinansowania do programu asystenta osoby niepełnosprawnej

27 Grudnia 2023

Wspierają osoby starsze, chore, samotne. Kolejny rok z rzędu gmina wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Porębie postarała się o dofinansowanie do programu asystentury osób niepełnosprawnych.

Codzienne życie z niepełnosprawnością to ogromne wyzwanie. Jeśli do tego dochodzi jeszcze daleka odległość od rodziny lub co gorsza - jej brak, dla niektórych to wyzwanie niemal nie do udźwignięcia. - To właśnie takich osób dotyczyć będzie realizowany w 2024 roku program asystentury - mówi Katarzyna Wilk, kierownik porębskiego MOPS-u.

Koszty realizacji takiego przedsięwzięcia nie są małe. Osobom najbardziej potrzebującym, których z roku na rok przybywa, pomagają wykwalifikowani asystenci. Potrzeby rosną, dlatego gmina wspólnie z MOPS-em postarała się o finansowanie z zewnątrz. Wiadomo już, że na realizację programu asysty osobom niepełnosprawnych otrzyma ok. 650 tys zł.

Jaką pomoc oferuje tzw. asystent osobisty? To dobrze przygotowany do pomocy niepełnosprawnym i nierzadko niezwykle zaangażowany pracownik MOPS-u. Pomoże przy codziennych sprawunkach, zakupach, wyjściu do lekarza. Katarzyna Wilk podkreśla, że wśród porębskich asystentów są i tacy, których niepełnosprawni nazywają „cudotwórcami”. - Pracuje z nami na przykład pan Artur, który zabiera swoich podopiecznych…w góry. Albo na spływ kajakowy. Proszę sobie wyobrazić, ile radości i emocji pojawia się w takich momentach - mówi kierownik porębskiego MOPS-u.

- Wniosków o pomoc w zakresie asystentury na dziś mamy już bardzo dużo. Prawdopodobnie nie będziemy mogli w pełni zrealizować wszystkich potrzeb. Staraliśmy się bowiem o większą kwotę rządowego dofinansowania. W zakończonej właśnie procedurze komisja obcięła jednak wnioski tych miast, które już wcześniej brały udział w projekcie. A Poręba już czwarty rok z rzędu realizuje ten niełatwy, ale bardzo potrzebny program - podkreśla Katarzyna Wilk.

Przypomnijmy, nasze miasto do programu asystentury osób niepełnosprawnych po raz pierwszy przystąpiło w 2021 roku z dofinansowaniem w wysokości prawie 175 500 zł. Wówczas w przedsięwzięciu wzięło udział 18 potrzebujących wsparcia mieszkańców Poręby, a usługi asystenckie realizowało 14 asystentów.

- Rok później potrzebujących było już 33, a asystentów 29. W 2023 roku te liczby wzrosły. Wspieramy już 44 mieszkańców - podkreślano jeszcze w listopadzie w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Porębie.

Aktualnie wniosków o asystenckie wsparcie jest jeszcze więcej.

do góry