przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Poręba rozpoczęła „akcję zima”

1 Grudnia 2021

38 kilometrów dróg asfaltowych i 4 kilometry dróg wysypanych szutrem. Do tego chodniki i place miejskie. To gminny zakres „akcji zima”, za którą w Porębie odpowiada Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

Na zimę jesteśmy gotowi już od jakiegoś czasu. W magazynie mamy 150 ton mieszanki piasku z solą, w proporcji 4:1. Opady śniegu nie będą nam straszne - zaręcza Artur Nosol, kierownik działu komunalnego w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Porębie.

solniczka1Ponad 40 km dróg do odśnieżenia

MPWiK z ramienia gminy odpowiada za odśnieżanie i zachowanie w czystości ok. 42 kilometrów dróg gminnych, z czego ok. 38 km stanowią drogi asfaltowe, reszta zaś - drogi wysypane szutrem. Spółka zamiata i odśnieża również miejskie chodniki. - Działamy też w sytuacji, gdy trzeba wywieźć z miasta zalegający śnieg - podkreśla Artur Nosol. Dodaje, że takie miejsca na bieżąco wskazywać ma spółce porębski magistrat. - Zwykle chodzi o teren przy miejskim targowisku - zaznacza przedstawiciel spółki miejskiej.

solniczka2

Zarządcy mają swoje zimowe obowiązki

Do akcji zima w Porębie skierowanych zostało w tym roku kilkunastu pracowników MPWiK, którzy korzystają m.in. z dwóch dużych ciągników z pługiem i piaskarką, mniejszego traktorka do odśnieżania chodników, koparko-ładowarek oraz samochodu ciężarowego z pługiem i piaskarko-solarką. Należy pamiętać jednakże, że porębska spółka nie jest odpowiedzialna za wszystkie trakty drogowe i piesze w naszym mieście. Drogę Krajową nr 78 wraz z chodnikiem odśnieża Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Z zadań MPWiK w Porębie wyłączona jest także ulica Chopina i Myśliwska. Są to dwie drogi powiatowe, utrzymaniem których zajmują się władze powiatu.

Zarządcom i wspólnotom przypominamy o odśnieżaniu terenów wokół budynków.

do góry