przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Poręba obchodziła 76. rocznicę wyzwolenia miasta

23 Stycznia 2021

Skromnie, ale z należytym szacunkiem. Przedstawiciele Urzędu Miasta w Porębie - pamiętając o rocznicy wyzwolenia miasta - zapalili znicze pod pomnikiem zadedykowanym „Bohaterom Poległym w Walkach o Ojczyznę”.


Tak uczczono przypadającą na dzień 20 stycznia 76. rocznicę wyzwolenia Poręby spod okupacji niemieckiej. Symboliczne znicze pod pomnikiem zadedykowanym „Bohaterom Poległym w Walkach o Ojczyznę” zapalił burmistrz Poręby Ryszard Spyra, a także Przewodnicząca Rady Miasta Poręba - Elżbieta Kołodziej oraz Sekretarz Miasta - Barbara Baran.

pomnik1

W związku z sytuacją pandemiczną w naszym kraju, zrezygnowano oczywiście z tradycyjnych obchodów Dnia Wyzwolenia Poręby - m.in. z uczestnictwa w święcie delegacji ze szkół czy innych instytucji.

pomnik4


Jak 20 stycznia 1945 roku zapisał się w historii Poręby? „Koniec wojny zbliżał się szybko. W nocy 16 stycznia 1945 roku nad obszarem ziemi zawierciańskiej, w tym i Poręby, przeleciały samoloty zwiadowcze. Podobnie było przez następne trzy dni. Rankiem 20 stycznia 1945 roku do Poręby wkroczyli pierwsi żołnierze radzieccy…” - tak zapisano wydarzenia tamtego czasu. 

pomnik2pomnik3 

do góry