przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej

Poręba dostała rządowy bon inwestycyjny. Powstanie coś wyjątkowego!

17 Września 2020

602.467,00 zł - bon o takiej wartości, z rządowej puli, został przydzielony Porębie. Jest już plan wydatkowania tej sumy. Z pewnością spodoba się mieszkańcom, bo - jak podkreśla burmistrz Ryszard Spyra - wszyscy na taką inwestycję czekaliśmy.

Pieniądze zostały przydzielonego w ramach rządowego programu wsparcia gmin. Tak zwany „bon inwestycyjny” trafił już do Poręby. Jego kwota wynosi nieco ponad 602 tysiące złotych, a jako że są to pieniądze „dodatkowe” (rząd ogłosił program wsparcia dla gmin niedawno i co oczywiste - nie były zaplanowane wcześniej w ramach budżetu), burmistrz Poręby Ryszard Spyra wraz z radnymi zdecydowali się przeznaczyć je na wyjątkowy cel. 

To miejsce połączy wszystkie potrzeby

Co nowego pojawi się w naszym mieście? - To miejsce, na które wielu mieszkańców niecierpliwie czeka, a wcześniej - z racji ograniczonych możliwości budżetowych - nie dało się go powołać do życia. Pieniądze z rządowego bonu poświęcimy na Klub Integracji Międzypokoleniowej, który działać będzie w przeznaczonym do remontu pomieszczeniu po byłej kawiarni „Kaktus” Miejskiego Ośrodka Kultury w Porębie - zdradza burmistrz Ryszard Spyra. Dodaje, że takie miejsce spotkań w sposób szczególny przyda się porębskiej młodzieży (kilka razy wnioskowała o nie m.in. Młodzieżowa Rada Miasta) oraz naszym porębskim seniorom. W tym przypadku, o taki klub starało się przede wszystkim Stowarzyszenie Emerytów, Rencistów i Inwalidów „NESTOR” oraz Miejska Rada Seniorów. 

Władze miasta nie zapomną również o dzieciach. - Jeśli babcia będzie chciała wybrać się do klubu ze swoim wnuczkiem lub wnuczką, coś dla siebie znajdzie tu każdy. Powstanie także mini kącik dla najmłodszych mieszkańców Poręby - zaznacza pan burmistrz.  

Mediateka dla młodszych i starszych

Zgodnie ze wstępnymi założeniami, w ramach nowego Klubu Integracji Międzypokoleniowej działać zacznie m.in. mediateka, kino plenerowe oraz grota solna zlokalizowana w piwnicy MOK-u, gdzie aktualnie trwa remont pomieszczeń pod działalność klubu podróżniczego „Himalaje naszych możliwości”. - Nie chcemy, by Klub był tylko pomieszczeniem do spotkań. Chcemy, by tętnił życiem i każdemu oferował coś ciekawego. Wstępny plan zakłada, że po remoncie pomieszczenia w MOK-u, zatrudniony przez nas projektant stworzy tu specjalne strefy dla młodszych i starszych. Będzie kącik z kawą, będzie m.in. urządzenie do odbioru książek zamówionych wcześniej w bibliotece - mówi pan burmistrz.

W Porębie zacznie działać kino pod chmurką i grota solna

Za rządowy bon gmina zakupi także sprzęt multimedialny, w tym projektor do wyświetlania filmów. - Już wcześniej zatroszczyliśmy się o to, by przy okazji remontu w Miejskim Ośrodku Kultury, naprawić podest przed fontanną. To tu, w ciepłe wieczory, będziemy mogli urządzać seanse kina plenerowego - zapowiada burmistrz Spyra.

To jednak nie koniec. Porębianie mają na co czekać również z racji zaplanowanej w ramach tej inwestycji groty solnej. Urządzona zastanie w przyziemniu MOK. Będą mogli skorzystać z niej wszyscy chcący zadbać o swoje zdrowie lub zaczerpnąć odrobiny relaksu.

do góry