przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Po 15 latach wyłączenia z użytku wraca do łask

31 Stycznia 2024

Choć zachowa swój pierwotny, historyczny zarys, zyska na nowoczesnych dodatkach. Wyłączony z użytku balkon sali widowiskowej w Miejskim Ośrodku Kultury w Porębie, dostanie drugie życie.

Prace remontowe rozpoczęły się z końcem listopada ubiegłego roku i prowadzone są w dwóch etapach. W efekcie balkon, z którego widownia śledzić będzie to, co dzieje się na scenie MOK-u, dostanie zupełnie nowe życie.

Zdecydowaliśmy jednak, że zachowamy dawny styl architektoniczny tego miejsca. W końcu to miejsce z historią, nie chcieliśmy robić czegoś na wskroś nowoczesnego, czegoś, co nie pasowałoby do całości sali widowiskowej - podkreśla Karol Hadrych, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Porębie.

Balkon MOKu przed remontemNie oznacza to jednak, że balkon po metamorfozie nie będzie nowoczesny. Odbiór dźwięku w diametralny sposób poprawią m.in. nowe panele akustyczne. Z kolei estetykę - na przykład subtelne LED-owe podświetlenia.

Metamorfozę najwyraźniej widać będzie jednak na przykładzie foteli. MOK oddał je do profesjonalnego tapicerowania (nowe pokrycia będą butelkowo-zielone), zaś stare, choć piękne, drewniane elementy foteli doczekają się renowacji.

Położona została także nowa wykładzina z wszelkimi wymaganymi dla takich miejsc atestami, a już nawet z dołu sali, zobaczyć można nową, przeszkloną balustradę.

Balkon MOKu w trakcie remontuRemont balkonu łącznie kosztować będzie ok. 50 tyś zł, a Miejski Ośrodek Kultury w Porębie poza środkami własnymi, otrzymał wsparcie ze strony gminy oraz sponsorów i darczyńców, za które bardzo dziękuje.

Przygotowujemy projekty na dalsze etapy modernizacji naszej sali widowiskowej, jeśli uda się pozyskać kolejne środki kompleksowo zostanie odnowiona scena wraz z zapleczem oraz zapewniona zostanie profesjonalna akustyka sali wraz z nowoczesnym wyposażeniem - zapowiada Karol Hadrych.

Oficjalne uruchomienie balkonu po ponad 15 latach wyłączenia go z użytku nastąpi w marcu, z okazji koncertu na Dzień Kobiet.

Pierwsi widzowie mieli już okazję zasiąść tutaj podczas koncertu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Im. Stanisława Hadyny, który na deskach porębskiego MOK-u wystąpił 17 stycznia. 

do góry