przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Nowa oczyszczalnia ścieków na finiszu

5 Października 2022

Jest już niemal gotowa. Końca dobiega budowa nowoczesnej i ekologicznej oczyszczalni ścieków w Porębie. To jeden z najdroższych projektów w historii naszego miasta.

Tutaj wakacji nikt nie miał. Letnie miesiące na budowie nowej oczyszczalni ścieków w Porębie, upłynęły pod znakiem naprawdę intensywnych prac. - Od czerwca do sierpnia wykonaliśmy wiele punktów z harmonogramu budowy, w tym między innymi próbę szczelności reaktora. 24 czerwca nastąpił odbiór tej części projektu - mówi Mariusz Grabarczyk, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Porębie, spółki, która jest inwestorem projektu pod nazwą: rozbudowa (modernizacja) oczyszczalni ścieków w Porębie.

oczyszczalnia 1 Poręba z najlepszą możliwą technologią oczyszczania ścieków

Wykonawca prac budowlanych podczas tegorocznych wakacji zamontował również specjalistyczne membrany wraz z instalacjami technologicznymi w zbiorniku reaktora. - Skarpy wokół zostały obsypane i zagęszczone - informuje prezes Grabarczyk.

Przypomnijmy; moduły membranowe to „serce” nowej oczyszczalni. Istniejąca oczyszczalnia przebudowana została bowiem w technologii MBR (ang. Membrane Biological Reactor), czyli najlepszej możliwej technologii oczyszczania ścieków. - Dzięki temu istnieć będzie możliwość ponownego wykorzystania ścieku oczyszczonego, po dezynfekcji lampą UV, do celów takich jak utrzymanie czystości czy nawadnianie, co prowadzi do oszczędności cennych zasobów wodnych - podkreślają przedstawiciele porębskiego MPWiK.

oczyszczalnia2Blachodachówka na budynku technologicznym

Prace trwały także w budynku technologicznym, sąsiadującym ze zbiornikiem reaktora. - W środku wykonaliśmy instalacje kanalizacyjne wraz z wylewkami z chudego betonu, posadzki przemysłowe, ściany wewnętrzne wraz z tynkami - relacjonował w sierpniu prezes porębskich Wodociągów.

Spółka wcześniej zakończyła etap zbrojenia budynku oraz zalewania stropu wraz z dociepleniem. Wykonawca ułożył więźbę dachową wraz z łaceniem i foliowaniem, zamontował także stolarkę okienną i drzwi zewnętrzne.

Pod koniec sierpnia rozpoczął się etap ocieplania ścian zewnętrznych, a wykonawca szykował się na położenie na dachu budynku blachodachówki i ostatnie prace zmierzające do wytynkowania elewacji.

Rozpoczęto również realizację kanalizacji liniowej ścieku surowego.

oczyszczalnia3

Projekt za ponad 9 milionów złotych

Przypomnijmy, pierwsza łopata na budowie nowej oczyszczalni ścieków w Porębie wbita została na początku grudnia ubiegłego roku. Inwestycja opiewa na ponad 9 milionów złotych, co czyni ją jedną z najdroższych i najważniejszych w historii Poręby.

Co ciekawe, porębska oczyszczalnia ścieków po gruntownej przebudowie będzie nie tylko niezwykle ekologiczna, będzie też sterowana w pełni automatycznie, bez konieczności stałej obecności personelu. - Dozór będzie miał charakter zdalny poprzez dowolne urządzenie posiadające dostęp do Internetu - podkreśla Mariusz Grabarczyk. Dodaje, że planowany termin oddania inwestycji to listopad tego roku.

Całkowita wartość tej inwestycji wynosi 9 134 545,28 zł. Warto podkreślić, że porębski MPWiK zdobyła na nią dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju regionalnego w kwocie nieco ponad 6,3 mln zł, oraz dofinansowanie z budżetu państwa z Kontraktu Terytorialnego, które wynosi niemal 743 tys zł.
oczyszczalnia4

Zadanie będzie wykonywane w ramach realizacji projektu dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, oś priorytetowa V Ochrona środowiska i efektywne wykorzystanie zasobów, działanie 5.1 Gospodarka wodno-ściekowa, poddziałanie 5.1.1 Gospodarka wodno-ściekowa - ZIT i Konkursu nr RPSL.05.01.01-IŻ.01-24-329/19.

logo ue

do góry