przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Niebezpieczna ulica. Miasto zadbało tu o pieszych

2 Listopada 2022

Gładka nawierzchnia zamiast głębokich dziur, wygodne chodniki zamiast dawnego pobocza, nowe znaki pionowe i poziome. To tylko część prac, jakie Urząd Miasta w Porębie zlecił wykonawcy remontu prawie kilometrowego odcinka ulic Roździeńskiego i Wiejskiej. Prace zakończyły się na początku października i o komforcie podróżowania w tym miejscu mówić mogą nie tylko zmotoryzowani porębianie.

Pomyślano nie tylko o kierowcach

- Dochodziły do nas prośby o zamontowanie infrastruktury służącej poprawie bezpieczeństwa pieszych - mówi burmistrz Poręby Ryszard Spyra. Zaznacza, że ulice Roździeńskiego i Wiejska to drogi, które są łącznikami między dzielnicą Krawce, a DK nr 78. - Zdajemy sobie sprawę, że nowa, gładka nawierzchnia może zachęcać kierowców do częstszego używania pedału gazu, dlatego opracowaliśmy rozwiązania służące pieszym - podkreśla włodarz Poręby.

rozdzinskiego„Mijanka” z myślą o pieszych

W efekcie działań miasta, przy wyremontowanych ulicach zamontowano m.in. ograniczniki ruchu po obu stronach jezdni. - To popularnie zwana „mijanka”, rozwiązanie mające na celu wymuszenie, by kierowca zdjął nogę z gazu. Ograniczniki zamontowaliśmy w newralgicznym miejscu - przy zjeździe z górki - podkreślają przedstawiciele Urzędu Miasta w Porębie.

Pomysł już chwalą mieszkańcy Poręby. - To dobre rozwiązanie, kierowy rzeczywiście muszą tutaj zwolnić. Nie jest już tutaj tak niebezpiecznie, jak kiedyś - podkreśla jedna z mieszkanek ulicy Roździeńskiego.

do góry