przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej

Nawet milion złotych za prąd. MPWiK chce budować instalacje fotowoltaiczną

6 Marca 2023

Mimo wdrożonych oszczędności, rachunek, jaki za zużycie prądu pod koniec 2023 roku zapłacić przyjdzie porębskiej spółce miejskiej sięgnąć może miliona złotych. - Już dziś próbujemy go maksymalnie obniżyć - mówi prezes MPWiK.

Nie tylko nam-mieszkańcom wzrosną rachunki za prąd. Z nowymi, dużo wyższymi stawkami za kilowatogodzinę liczyć muszą się także m.in. spółki miejskie. Jedną z największych w Porębie jest Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Spółka zaopatruje w wodę całe miasto, zajmuje się również m.in. odbiorem i oczyszczaniem ścieków, zagospodarowaniem odpadów komunalnych, dbaniem o czystość i miejską zieleń.

Niemal dwa razy więcej 

- Od Nowego Roku dwukrotnie wzrosła nam cena za prąd. Oznacza to, że pod koniec 2023 roku, rachunek sięgnie około miliona złotych - szacuje Mariusz Grabarczyk, prezes MPWiK w Porębie. Zaznacza, że wcześniej za megawatogodzinę spółka płaciła 406 zł, od 1 stycznia 2023 roku stawka wynosi już 785 zł. - Do tej pory rachunek za roczne zużycie prądu przez spółkę opiewał na ok. 600 tyś zł, teraz sięgnie miliona, a oszczędności już zostały wdrożone - zaznacza prezes Grabarczyk.

Mowa tu nie tylko o bieżących programach oszczędnościowych, ale także m.in. gruntownej modernizacji porębskiej oczyszczalni ścieków, która dzięki nowoczesnej i przemyślanej technologii, jest ekologiczna i energooszczędna.

Chcą zainwestować w farmę fotowoltaiczną

Spółka rozpoczęła działania zmierzające do wdrożenia kolejnych kroków prowadzących do oszczędności energetycznej. - Planujemy zbudowanie na terenie spółki farmy fotowoltaicznej, co pozwoli na realne obniżenie zużycia energii, a w konsekwencji na niższe rachunki za zużycie prądu. Aktualnie trwa przygotowywanie dokumentacji technicznej, niezbędnej przy tworzeniu projektu przedsięwzięcia - informuje Mariusz Grabarczyk.

Dodaje, że spółka jest w stałym kontakcie z Referatem Środków Pomocowych i Rozwoju Urzędu Miasta w Porębie. - Szukamy wszelkich możliwości pozyskania funduszy z zewnątrz, nie jest to jednak łatwe, ponieważ programów wspierających spółkę taką jak nasza, brakuje - podkreśla prezes MPWiK.

do góry