przejdź do treści
 • facebook
 • język migowy
 • BIP
 • Flaga Unii Europejskiej
 • Czyste Powietrze

Metamorfoza byłej Kawiarni „Kaktus”

21 Lutego 2022

W styczniu bieżącego roku rozpoczęły się prace utworzenia Klubu Integracji Międzypokoleniowej wraz z mediateką w byłej Kawiarni Kaktus. Powierzania użytkowa lokalu to 163,76 m2. Całkowita wartość inwestycji to kwota  2 156 789,00 zł , z czego dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wynosi  602 461,00 zł.

Główne wejście do Klubu będzie bezpośrednio z zewnątrz budynku  MOK-u od strony południowej. Projekt zakłada przebudowę schodów wraz z platformą dla osób niepełnosprawnych.

W pierwszym pomieszczeniu Klubu przewidziano hol wejściowy z  ladą recepcyjną i miejscem na wystawy. Z tego pomieszczenia będzie bezpośrednio dostęp do szatni ,toalet oraz aneksu kuchennego, w który można będzie przygotować sobie kawę ,  herbatę lub poczęstunek . Z korytarza głównego będzie   przejście do sali głównej gdzie znajdować się będzie   kilka stref:

- strefa malucha przeznaczona dla  najmłodszych mieszkańców naszego miasta -wyposażona w zabawki i urządzenia wielofunkcyjne wraz z pufami, które stanowić będą kącik odpoczynku i relaksu. W strefie   malucha zostanie umieszczona m.in.   tablica manipulacyjna dla najmłodszych , służąca do gier i zabaw wpływających na rozwój psychofizyczny dziecka.

Kącik malucha dedykowany jest młodym mamom ,które będą chciały skorzystać również z mediateki.

- strefa muzyczna, wyposażona w stanowisko gramofonowe czyli gramofon, wzmacniacz, słuchawki, sprzęt do odsłuchu muzyki połączona zabudową labiryntową z możliwością wejścia na poziom II.

- strefa multimedialna wyposażona w zabudowę meblową wraz z siedziskami, regałami na książki, gry planszowe i multimedia. Przewidziano tutaj również konsolę do gier z padami i podstawowym wyposażeniem zestawu, kierownicę do konsoli ze stojakiem, soundbar aktywny, czytniki e-book , monitor , okulary VR, kamera do konsoli + uchwyt do montażu ściennego, podłogę interaktywną z projektorem zawieszonym  na dedykowanym uchwycie montowanym do stropu ,  wyświetlającym żądany obraz na posadzce.

Jest to interaktywne urządzenie projekcyjne spełniające jednocześnie funkcje podłogi interaktywnej i stołu interaktywnego. Wielofunkcyjny projektor może być używany jako pomoc do organizacji  ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych. Wyposażony jest w zestaw treści multimedialnych przeznaczonych do pracy z dziećmi w wieku szkolnym i przedszkolnym. Interaktywna podłoga sprawdzi się także w procesie rehabilitacji dzieci i dorosłych.

- strefa komputerowa utworzona będzie dla dwóch stanowisk komputerowych  .Wyposażona zostanie w nowoczesne zestawy komputerowe oraz dodatkowe specjalistyczne stanowisko dla osoby niewidzącej i niedowidzącej wyposażone w powiększalnik, który powiększa wskazany fragment tekstu, symuluje na ekranie ruchomą lupę, zmienia kolor obrazu i tła. Dzięki tym zabiegom technicznym i edytorskim osoby niedowidzące mogą korzystać z będących w zasobach mediateki książek dedykowanych osobom niepełnosprawnym;

 • komputer z monitorem i z oprogramowaniem Jaws dla Windows, który odczytuje informacje z ekranu komputera;
 • linijkę brajlowską (monitor przekształcający informacje tekstowe i graficzne pojawiające się na ekranie na znaki alfabetu Braille'a);
 • multilektor, który czyta m.in.: pocztę, ważne dokumenty, książki i broszury oraz wiele innych materiałów. Wczytuje dokumenty korzystając z najnowszej technologii rozpoznawania druku, a następnie odczytuje je wyraźnym głosem o naturalnym brzmieniu,
 • powiększoną mysz dla osób niepełnosprawnych, które nie mogą lub nie potrafią posługiwać się tradycyjną myszką. Za pomocą tego urządzenia można wykonać te same czynności co za pomocą tradycyjnej myszy komputerowej. Do poruszania kursorem wykorzystywana jest kula o średnicy 70 mm, co przekłada się na dużą precyzję urządzenia. Dzięki dużym rozmiarom kuli można posługiwać się urządzeniem nie tylko za pomocą palca, a nawet za pomocą dłoni, stopy, czy innej części ciała,
 • klawiaturę powiększoną z dużymi widocznymi nadrukami.

- strefa wielofunkcyjna z przeznaczeniem na część audytoryjną np.: organizację spotkań autorskich, szkoleń czy prelekcji wyposażona będzie w stoliki ,krzesła oraz  krzesła z pulpitami na tablety czy notebooki, oraz część rekreacyjną wyposażoną w mobilną  trybunę (scenę ) wraz z poduchami ,pufami i siedziskami  - przeznaczoną do organizacji, przedstawień, koncertów, pokazów artystycznych itp. Trybuny (mobilne) teleskopowe to rozwiązanie zaprojektowane z myślą o zastosowaniu w wielofunkcyjnych salach nowoczesnych ośrodków kultury, teatrów i innych obiektów, gdzie najważniejsza jest uniwersalność pomieszczenia. Trybuna teleskopowa może w kilka chwil zostać złożona odsłaniając duże powierzchnie użytkowe.

Na scenie przewidziano możliwość podpięcia mobilnego nadajnika Video.

W ramach systemu video w projekcie uwzględniono laserowy projektor o mocy 5000 ANSI, urządzenie działa razem z ekranem projekcyjnym o podstawie 200cm.

Dodatkowo zostaną zastosowane trzy projektory o mocy 6000 ANSI, które będą wyświetlać kontent mappingu na podłodze. Obraz ma zostać tak wykrojony, aby uzyskać oczekiwany efekt wyświetlania grafik/napisów w kołach rozmieszczonych w posadzce. Przy zastosowanej optyce można uzyskać obraz o szerokości 450cm z odległości 300cm.

W celu poprawy akustyki w lokalu Klubu zastosowano:

- przedścianki systemowe z wypełnieniem wełną mineralną

- panele akustyczne podwieszone do sufitu,

- drzwi wewnętrzne akustyczne szklane do pomieszczenia multimedialnego,

- ogród wertykalny.

Ogród wertykalny  stanowić będzie dodatkową atrakcję  naszego Klubu .Umieszczony on  będzie  za ladą recepcyjną ,w całości wykonany z paneli z roślinami stabilizowanymi .

Zastosowane rośliny:

 • mech poduszkowy - 40% powierzchni
 • mech leśny płaski- 60% powierzchni
 • rośliny stabilizowane - Papyrus, Tree fern, Eucalyptus cinerea, Parchment fern, Stoebe, Adianthum Fern

Mchy i rośliny stabilizowane są w 100% bezobsługowe. Nie potrzebują światła słonecznego, podlewania, przycinania, opryskiwania.

Mchy są również produktami o wysokim poziomie absorbcji dźwięków. Pochłaniają dwa razy więcej dźwięku, niż inne materiały o tej samej grubości i wielkości. Spełnią one w naszym klubie funkcję zarówno akustyczną  jak i dekoracyjną

W pomieszczeniu Klubu Integracji Międzypokoleniowej zaprojektowano niezbędne warunki sanitarne i dostęp dla osób niepełnosprawnych. W pomieszczeniu przewidziano toaletę damską wraz z dostępem dla osób niepełnosprawnych i toaletę męską.

W celu zapewnienia możliwości korzystania z Klubu  przez osoby z niepełnosprawnościami w projekcie uwzględnia się montaż platformy schodowej przy wejściu do budynku MOK-u.

W całym obiekcie zostaną wymienione instalacje:  elektryczna , hydrauliczna i wodociągowa, zgodnie obowiązującymi przepisami PPOŻ i techniczno -budowlanymi. W celu zapewnienia uczestnikom klubu odpowiedniego bezpieczeństwa pożarowego budynek zostanie wyposażony w urządzenia przeciwpożarowe tj.: instalacja awaryjnego oświetlenia ewakuacyjnego, przeciwpożarowy wyłącznik prądu, gaśnice proszkowe cztero lub sześcio kilogramowe do gaszenia pożarów ABC.W budynku przewidziano również niezbędną ilość wody do zewnętrznego gaszenia pożaru, które zapewnią hydranty zewnętrzne zabudowane na miejskiej sieci wodociągowej. Droga pożarowa zapewniona jest zgodnie z postanowieniem Komendanta Wojewódzkiego PSP. Wszystkie zastosowane materiały i rozwiązania systemowe zastosowane w pomieszczeniu Klubu posiadają dokumentację formalno-prawną w zakresie rozprzestrzeniania ognia i odporności ogniowej.

Celem utworzenia Klubu Integracji Międzypokoleniowej wraz z mediateką jest wzmacnianie więzi międzypokoleniowych . Poprzez wspólne spędzanie czasu seniorów , dzieci i młodzieży  w  ramach zorganizowanych zajęć i warsztatów  zostaną przełamane stereotypy współczesnego świata.

Ponadto działania te przyczynią  się  do aktywizacji seniorów , dzieci i młodzież oraz pobudzą kreatywności wszystkich uczestników Klubu.

 

do góry