przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej

Mamy nową Myśliwską! Nie powstałaby bez tych osób

22 Czerwca 2021

Inwestycja specyficzna, bo wspólna dla dwóch gmin. Dla jednej bardzo ważna, dla drugiej poboczna. Trudno uwierzyć zatem, że mamy ją już za sobą, a cele udało się sprytnie pogodzić. Mowa o zupełnie nowym 2,5-kilometrowym odcinku ul. Myśliwskiej. Nie powstałaby, gdyby nie zaangażowanie radnych powiatu.

Dziurawa i wąska, z rowami po bokach, przez co - niezwykle niebezpieczna. O takiej ulicy Myśliwskiej można już zapomnieć. Powód? Od kilkunastu dni na odcinku od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 791 w Zawierciu do drogi krajowej nr 78 w Porębie, jeździ się już niezwykle komfortowo. Warta niemal 3,9 mln zł inwestycja dobiegła końca.

To, że wszystko się udało jest wynikiem pracy wielu osób, m.in. władz Poręby i Zawiercia, przede wszystkim zaś zarządu starostwa na czele ze starostą zawierciańskim Gabrielem Dorsem oraz rady powiatu, która podejmowała ostateczne decyzje w kwestii tejże inwestycji.
mysliwska1

Konkurs uszyty na miarę Myśliwskiej

- O remoncie rozmawialiśmy od lat. Problemem były pieniądze. Nowe rozwiązania pojawiły się wraz z możliwością pozyskania funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Byłem wówczas wicestarostą zawierciańskim i podlegał mi Wydział Rozwoju, który pilnie śledził harmonogram RPO - wspomina Bogusław Piotrowski, obecnie radny powiatu zawierciańskiego, mieszkaniec Poręby.

Szczęście zaczęło sprzyjać remontowi Myśliwskiej jeszcze z jednego ważnego powodu. - Pojawił się konkurs na dofinansowanie, w którym zwyciężyć mógł zarządca drogi, która po pierwsze łączy dwie gminy (red: Myśliwska łączy Porębę z Zawierciem), po drugie: przebiega przez strefę aktywności gospodarczej (tak jest w przypadku ul. Myśliwskiej). To było dodatkowo punktowane. Naszykowaliśmy naprawdę dobry wniosek - zaznacza radny Piotrowski.

mysliwska2

Wyjątkowy montaż finansowy

Po przetargu okazało się, że gruntowny remont 2,5-kilometrowego odcinka ul. Myśliwskiej kosztować będzie nieco ponad 3,9 mln zł. Wcześniej wniosek o unijne dofinansowanie zaowocował wsparciem finansowym na poziomie 91,55 procent wartości całego projektu. Zawiercie miało dołożyć 500 tyś zł, Poręba 100 tyś zł, zaś dofinansowanie z budżetu państwa (z kontraktu terytorialnego) - wyniosło ok. 734 tys zł.

Szybka zgoda Rady Powiatu na remont ulicy Myśliwskiej, zgoda prezydenta Zawiercia oraz burmistrza Poręby do partycypacji w takim montażu finansowym. To wszystko spowodowało, że dla inwestycji zapaliło się zielone światło. W lipcu zeszłego roku plac budowy został przekazany wykonawcy robót.

mysliwska3

Radny w stałym kontakcie z mieszkającymi przy remontowanej ulicy

Jak przy każdym dużym remoncie, tak i w tym przypadku nie obyło się bez komplikacji. - Wynikały one z błędów projektanta. Dla przykładu - nie zwrócono uwagi na nieuzasadnione zwężenia. Okazało się, że zakładaną szerokość jezdni - 6-metrów - można zachować także w miejscach zwężeń. Zostało to poprawione - wspomina radny Piotrowski.

Dużym wsparciem dla mieszkańców posesji zlokalizowanych wzdłuż remontowanego odcinka był drugi pochodzący z Poręby rady powiatu zawierciańskiego - Karol Hadrych. - Byłem w stałym kontakcie z mieszkańcami. Interweniowałem na bieżąco głównie w kwestiach dojazdów do posesji, likwidacji krawężników w niektórych miejscach. Monitorowaliśmy, by wszystko poszło sprawnie i terminowo, bez konieczności podpisywania żadnych aneksów - mówi radny Hadrych.

Inwestycję z ramienia mieszkańców monitorowała również przewodnicząca porębskiej rady miasta Elżbieta Kołodziej, zwracając uwagę m.in. na wjazdy do niezabudowanych posesji (projektant ich nie zaplanował). Radna była w kontakcie zarówno z radnym Hadrychem, jak i przedstawicielami wykonawcy inwestycji.

Ścieżka rowerowa z planami na przyszłość

Ogromnym dodatkowym atutem inwestycji jest nowa ścieżka rowerowa, która powstała wzdłuż przebudowywanego odcinka ul. Myśliwskiej. - W przyszłości połączy ścieżki w Porębie ze ścieżkami w Zawierciu. Od początku o tym wszyscy myśleli - podkreśla burmistrz Poręby Ryszard Spyra. Dodaje, że tu, gdzie warunki techniczne (głównie kwestie własnościowe) nie pozwoliły - od skrzyżowania ulicy Miodowej z Projektowaną - ścieżkę przeprojektowano i zlokalizowano w ciągu jezdni, co jest zresztą zgodne z przepisami. - Ta ścieżka pozwala nam już realnie myśleć o tym, że w przeciągu dwóch, trzech lat stworzymy nowoczesny trakt rowerowy łączący Porębę z Zawierciem. I jest to bardzo duża zasługa naszych radnych powiatowych - podkreśla burmistrz Spyra. Dziękuje również porębskim radnym. To oni podjęli uchwałę dotyczącą przesunięcia środków z budżetu miasta na remont ul. Myśliwskiej.

Spore korzyści dla Poręby

Włodarz Poręby nie ukrywa, że bardzo ważnym elementem tego, że inwestycja w ogóle miała miejsce jest wspieranie jej na forum Rady Powiatu, która była organem decydującym o całym przedsięwzięciu. - Moje podziękowania dla radnych powiatu, którzy non-stop sprzyjali i doglądali tej inwestycji. To bardzo ważna inwestycja dla Poręby! Nie dość, że uzupełnia nam strukturę drogą w mieście, to jeszcze tworzy dodatkowe połączenie z Zawierciem - mówi burmistrz Poręby.

Dodaje; - Wyremontowana ulica Myśliwska tworzy swego rodzaju kręgosłup komunikacyjny, do którego gmina będzie mogła dobudowywać boczne drogi, służące dojazdom do poszczególnych posesji. I choć są to krótkie trakty, o długości od ok. 200 do 400 metrów, to z punktu widzenia mieszkańców bardzo ważne - podkreśla burmistrz Ryszard Spyra.

Wspólnym głosem z radnymi Bogusławem Piotrowskim i Karolem Hadrychem podkreślają, że w całej sprawie jest jeszcze najważniejsza rzecz: poprawa bezpieczeństwa użytkowników Myśliwskiej. - Była to wąska, niebezpieczna droga, na której często dochodziło do zdarzeń i zatorów drogowych. Teraz jezdnia jest szeroka, powstało też nowoczesne przejście dla pieszych, bezpieczne zwłaszcza z punktu widzenia uczniów tutejszej podstawówki. Kwestia poprawy bezpieczeństwa za sprawą remontu jest rzeczą nie do przecenienia - podkreślają porębscy inicjatorzy całego przedsięwzięcia.

Zadanie pod nazwą.: „Przebudowa drogi powiatowej nr 1709 S ul. Myśliwska na odcinku od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 791 w Zawierciu do drogi krajowej nr 78 w Porębie” zostało dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

do góry