przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP

Mamy grant na roczne testowanie ważnej aplikacji

10 Października 2023

Aż 49 tys zł zdobyła nasza gmina w konkursie Polskiego Funduszu Rozwoju. Dzięki temu przez cały rok będzie możliwość bezpłatnego testowania aplikacji e-Obywatel.

Czym jest e-Obywatel? To nowoczesny portal internetowy (wraz z aplikacją do ściągnięcia na swoją komórkę), który powstał z myślą o mieszkańcach.

Jego autorzy podkreślają, że portal jest sprytnym ułatwieniem załatwiania spraw urzędowych. - Ma za zadanie zmaksymalizować ilość spraw, które mieszkaniec będzie w stanie załatwić za pośrednictwem Internetu - podkreślają przedstawiciele Giełdy Miejskich Technologii, która ogłosiła konkurs dla gmin na testowanie tego typu aplikacji.

Prawie 50 tys zł grantu

W czym konkretnie pomaga portal i aplikacja? Dzięki możliwościom e-Obywatela interesanci w bezpieczny sposób dokonają płatności (nie trzeba będzie stać w kolejce do kasy w urzędzie), prześlą formularze elektroniczne, sprawdzą aktualne wydarzenia w gminie a nawet termin wywozu odpadów. A to tylko część możliwości.

Teraz, dzięki wnioskowi, jaki Urząd Miasta Poręba złożył 18 sierpnia w ramach Miejskiej Giełdy Technologii ogłaszanej przez Polski Fundusz Rozwoju, gmina będzie mogła testować portal e-Obywatel bezpłatnie przez okrągły rok . - Pod koniec sierpnia nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Z wielką korzyścią dla nas. Otrzymaliśmy na takie testy grant w wysokości 49 tys zł - mówi Joanna Wyszyńska z Referatu Środków Pomocowych i Rozwoju Urzędu Miasta Poręba.

Poręba zaoszczędzi!

Jakie korzyści z grantu będzie miała Poręba? Przede wszystkim spore oszczędności na tradycyjnej korespondencji i obsłudze gotówkowej kasy. - Zakładając, że połowa mieszkańców zainstaluje aplikację, przyniesie to oszczędności na korespondencji drogą pocztową rzędu 2000 tys zł na miesiąc oraz oszczędności na drukowaniu (koszty wydruku, koszty zakupu papieru) rzędu 500 zł w miesiącu. To w skali roku może dać gminie nawet ponad 46 tys zł oszczędności w skali roku - podkreślają organizatorzy konkursu.

Przy założeniu zainstalowania aplikacji przez połowę mieszkańców gminy, zmniejszy się zapotrzebowanie petentów na korzystanie z tradycyjnej kasy w urzędzie, co także ułatwi funkcjonowanie magistratu.

Z myślą o porębianach

Podkreślmy, że Poręba w ramach grantu testować mogła wybraną przez siebie aplikację służącą mieszkańcom. Dlaczego akurat t e-Obywatel? - Produkt odpowiada na potrzeby mieszkańców i gminy. Ułatwi dostęp mieszkańcom do kontaktu z Urzędem Miasta i usprawni przepływ informacji. Mieszkaniec dzięki portalowi będzie miał możliwość załatwienia większości spraw urzędowych zdalnie bez konieczności osobistej wizyty w Urzędzie, a także dowiedzieć się, jak załatwić konkretną sprawę - podkreśla burmistrz Poręby Ryszard Spyra. Dodaje, że rozwiązanie to ułatwi również dostęp do usług publicznych osobom z niepełnosprawnościami.

Ponadto Poręba wspiera działania ekologiczne, a stosowanie aplikacji e-Obywatel pozwoli na ograniczenie zużycia papieru i zmniejszenie śladu węglowego.

do góry