przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Mamy grant na roczne testowanie ważnej aplikacji

10 Października 2023

Aż 49 tys zł zdobyła nasza gmina w konkursie Polskiego Funduszu Rozwoju. Dzięki temu przez cały rok będzie możliwość bezpłatnego testowania aplikacji e-Obywatel.

Czym jest e-Obywatel? To nowoczesny portal internetowy (wraz z aplikacją do ściągnięcia na swoją komórkę), który powstał z myślą o mieszkańcach.

Jego autorzy podkreślają, że portal jest sprytnym ułatwieniem załatwiania spraw urzędowych. Ma za zadanie zmaksymalizować ilość spraw, które mieszkaniec będzie w stanie załatwić za pośrednictwem Internetu - podkreślają przedstawiciele Giełdy Miejskich Technologii, która ogłosiła konkurs dla gmin na testowanie tego typu aplikacji.

Prawie 50 tys zł grantu

W czym konkretnie pomaga portal i aplikacja? Dzięki możliwościom e-Obywatela interesanci w bezpieczny sposób dokonają płatności (nie trzeba będzie stać w kolejce do kasy w urzędzie), prześlą formularze elektroniczne, sprawdzą aktualne wydarzenia w gminie a nawet termin wywozu odpadów. A to tylko część możliwości.

Teraz, dzięki wnioskowi, jaki Urząd Miasta Poręba złożył 18 sierpnia w ramach Miejskiej Giełdy Technologii ogłaszanej przez Polski Fundusz Rozwoju, gmina będzie mogła testować portal e-Obywatel bezpłatnie przez okrągły rok .

Pod koniec sierpnia nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Z wielką korzyścią dla nas. Otrzymaliśmy na takie testy grant w wysokości 49 tys zł - mówi Joanna Wyszyńska z Referatu Środków Pomocowych i Rozwoju Urzędu Miasta Poręba.

Poręba zaoszczędzi!

Jakie korzyści z grantu będzie miała Poręba? Przede wszystkim spore oszczędności na tradycyjnej korespondencji i obsłudze gotówkowej kasy.

Zakładając, że połowa mieszkańców zainstaluje aplikację, przyniesie to oszczędności na korespondencji drogą pocztową rzędu 2000 tys zł na miesiąc oraz oszczędności na drukowaniu (koszty wydruku, koszty zakupu papieru) rzędu 500 zł w miesiącu. To w skali roku może dać gminie nawet ponad 46 tys zł oszczędności w skali roku - podkreślają organizatorzy konkursu.

Przy założeniu zainstalowania aplikacji przez połowę mieszkańców gminy, zmniejszy się zapotrzebowanie petentów na korzystanie z tradycyjnej kasy w urzędzie, co także ułatwi funkcjonowanie magistratu.

Z myślą o porębianach

Podkreślmy, że Poręba w ramach grantu testować mogła wybraną przez siebie aplikację służącą mieszkańcom. Dlaczego akurat t e-Obywatel?

Produkt odpowiada na potrzeby mieszkańców i gminy. Ułatwi dostęp mieszkańcom do kontaktu z Urzędem Miasta i usprawni przepływ informacji. Mieszkaniec dzięki portalowi będzie miał możliwość załatwienia większości spraw urzędowych zdalnie bez konieczności osobistej wizyty w Urzędzie, a także dowiedzieć się, jak załatwić konkretną sprawę - podkreśla burmistrz Poręby Ryszard Spyra.

Dodaje, że rozwiązanie to ułatwi również dostęp do usług publicznych osobom z niepełnosprawnościami.

Ponadto Poręba wspiera działania ekologiczne, a stosowanie aplikacji e-Obywatel pozwoli na ograniczenie zużycia papieru i zmniejszenie śladu węglowego.

do góry