przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej

Jest wniosek o ściganie za podrzucanie śmieci przy ul. Zakładowej

5 Sierpnia 2021

Prośby i urzędnicze apele nie na wiele się zdały. Śmieci wciąż podrzucane są pod wiaty śmietnikowe przy ul. Zakładowej. Skutek? Na policję trafił właśnie pierwszy wniosek o ściganie sprawcy w tej sprawie.

Niedziela 29 lipca, godziny wieczorne. Pod wiaty przy ul. Zakładowej podjeżdża auto osobowe z przyczepką. Wysiadają z niego dwaj mężczyźni. Z przyczepki zdejmują lodówkę i jakby nigdy nic przenoszą ją pod jeden z boksów. Następnie wsiadają do auta i odjeżdżają.

Ta historia będzie miała jednak ciąg dalszy. - To teren objęty miejskim monitoringiem. Nagranie zostało już zabezpieczone i przekazane, wraz z wnioskiem o ściganie, na policję - informuje Urząd Miasta w Porębie. Znalezienie winnego jest zatem tylko kwestią czasu.

Urzędnicy przypominają, że podrzucanie śmieci jest nielegalne, a kara za takie zachowanie sięgnąć może nawet 5 tysięcy złotych. Zatem wyrzucanie śmieci w miejscach niedozwolonych  jest nieodpowiedzialne i naraża mieszkańca na konieczność zapłacenia wysokiej grzywny ,a można tego uniknąć,  ponieważ   PSZOK zlokalizowany w Porębie przy ul. Ks.Pędzicha 12 (siedziba MPWiK) przyjmuje  m.in. elektrośmieci bezpłatnie.

Według statystyk w naszym kraju w ciągu roku produkowanych jest średnio 300 tysięcy ton elektrośmieci. Niestety, mimo edukacji i działań profilaktycznych, stare sprzęty ciągle zbyt rzadko trafiają do odpowiednich punktów. Wywiezione do lasu lub pozostawione w miejscach do tego nieodpowiednich mogą zagrażać ludziom i zwierzętom. Zużyte sprzęty RTV, AGD czy baterie zawierają m.in. rtęć, ołów, chrom, kadm, freon czy azbest. Z tego względu wymagają specjalistycznego recyklingu.

Burmistrz Miasta w Porębie apeluje:” segregujmy śmieci i wyrzucajmy je do odpowiednich kontenerów”

Dodatkowo przypominamy,  że  Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Porębie (PSZOK) czynny jest w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. 6 - 14 oraz w ostatnią sobotę miesiąca w takich samych godzinach.
smieci1

 

do góry