przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Informator: kup tani węgiel od gminy

28 Listopada 2022

Tzw. „tani węgiel od gminy” to rządowy program umożliwiający zakup tego rodzaju opału na zimę w preferencyjnej cenie 2 tysięcy złotych za tonę. W cenie uwzględniona jest oplata za transport do mieszkańców , badanie kaloryczności węgla oraz „straty”.  Zaznaczmy, iż aktualnie w komercyjnych składach cena za tonę węgla oscyluje w kwocie 4 tysięcy złotych, a rekordowo sięga nawet 5 tysięcy złotych. - Nasza gmina w ustawowym termie przystąpiła do realizacji tego zadania. Spełniliśmy wszelkie wymogi formalne, a po negocjacjach wybrany został już lokalny punkt dystrybucji węgla - informują przedstawiciele Urzędu Miasta Poręba.

poradnikOznacza to, że w Porębie „tani węgiel” dostępny będzie już od 1 grudnia. Przestawiamy, jak w kilku krokach wygląda procedura zakupu.

Krok 1 - wniosek

W pierwszej kolejności złożyć należy wniosek o węgiel w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Porębie. Wniosek o preferencyjny zakup węgla złożyć można w następujący sposób:

- pisemnie w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Porębie przy ul. Chopina 1,

- za pomocą środków komunikacji elektronicznej ePUAP (wówczas należy opatrzyć je kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnić z wykorzystaniem profilu zaufanego).

Krok 2 - opłata

Po pozytywnej weryfikacji wniosku, należy udać się do Urzędu Miasta Poręba. W Referacie Nieruchomości i Gospodarki Komunalnej (pokój nr 5, pracownik odpowiedzialny: Katarzyna Turlej), odbierzemy certyfikat potwierdzający dobrą jakość węgla.

Następnie udajemy się do kasy urzędu. Tutaj opłaty za węgiel dokonać można gotówką, kartą, BLIIK-iem lub przelewem. Po odbiór węgla udajemy się na Skład Węgla przy ul. Kopernika 25 w dzielnicy Niwki, w siedzibie dystrybutora - Janusza Borówki. Transport pod wskazany adres jest bezpłatny. Wszelkie pytania zgłaszać można pod numerem 512-006-938, dzwoniąc na „Pogotowie Węglowe”, lub kontaktując się za pośrednictwem maila: wegiel@umporeba.pl

Kto będzie mógł kupić węgiel od gminy?

Z programu skorzystać będzie osoba fizyczna, która złoży odpowiedni wniosek i która spełnia warunki uprawniające do dodatku węglowego. Węgiel będzie można nabyć w partiach: do końca 2022 roku oraz od 1 stycznia do 30 kwietnia 2023 roku. Program rządowy przewiduje dwie partie po 1,5 tony dla każdego wnioskodawcy.

Warunkiem otrzymania jest oświadczenie, że mieszkaniec (oraz inne osoby z jego gospodarstwa domowego) nie nabyły paliwa stałego na sezon grzewczy przypadający na lata 2022-2023, po cenie niższej niż 2 tys zł brutto za tonę , w ilości co najmniej 1,5 tony - w przypadku, gdy wniosek dotyczy zakupu do dnia 31 grudnia 2022 roku lub 3 tony - w przypadku gdy wniosek dotyczy zakupu również od dnia 1 stycznia 2023 roku.

Wnioski można składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Porębie.

Kategoria: Powiązane pliki [1]
Format Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Aktualności
pdf Poradnik węglowy / 443.4KB
ilość pobrań: 159
Poradnik węglowy 443.4KB zobacz

do góry