przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP

Dwa nowe pawilony. Trwa budowa Zakładu Karnego w Ciągowicach

23 Marca 2023

Pomagali w porządkach na terenie naszej gminy, a w czasie lockdown’u… szyli maseczki dla porębian. Teraz osadzeni z ciągowickiego Oddziału Zewnętrznego Zakładu Karnego w Wojkowicach biorą udział w budowie dwóch nowych pawilonów. - Postępy widać z tygodnia na tydzień. Obiekt przyrasta, docelowo przy budowie pomagać będzie 15 osadzonych - mówią przedstawiciele Służby Więziennej.

Fotowoltaika na dachu budynku w kształcie litery „U”

Jak wygląda inwestycja? - Dwa pawilony mieszkalne będą budynkami bez podpiwniczenia o czterech kondygnacjach połączonych ze sobą użytkowym „łącznikiem” - mówi Anna Margelist-Czajczyk, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Krakowie. Dodaje, że budynek zaprojektowany został w formie trzech prostopadłościanów połączonych ze sobą w kształcie litery „U”. - Płaska konstrukcja dachu przewidziana jest do montażu paneli fotowoltaicznych - dodaje Margelist-Czajczyk.

130 celi dla pół tysiąca osadzonych

Więzienie w Ciągowicach zyska dwa pawilony, co oznacza, że w Oddziale Zewnętrznym przybędzie miejsca dla 500 więźniów w 130 nowych celach, w tym dwóch przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Rozpoczęta jesienią zeszłego roku budowa finansowana jest w całości ze środków przekazanych w ramach dotacji z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy. Koszt rozbudowy Zakładu Karnego sięga niemal 99,5 mln zł, co czyni tę inwestycję największą prowadzoną aktualnie w strukturach polskiej Służby Więziennej.

Powstają zbrojenia pod część z celami

W ramach inwestycji w nowym budynku ciągowickiego Zakładu Karnego poza celami pojawi się m.in. centralne stanowisko dowodzenia, ambulatorium, sale widzeń, łaźnie, biblioteka i kaplica. W nowej części wydzielone zostaną również m.in. pokoje psychologów. - Aktualnie na placu budowy pawilonów penitencjarnych realizowane są prace zbrojeniowe pod budynki pawilonów mieszkalnych. Na placu budowy budynku gospodarczego wzniesiona jest już część ścian - informuje Anna Margelist-Czajczyk.

Budowa zaplanowana na 13 miesięcy

W chwili obecnej Oddział Zewnętrzny w Ciągowicach jest jednostką penitencjarną typu półotwartego (dla odbywających karę po raz pierwszy) o nominalnej pojemności 275 miejsc. Rozbudowa kompleksu jednostki o kolejne pawilony zwiększy jej pojemność o kolejne 500 miejsc przeznaczonych dla osadzonych odbywających karę w systemie zamkniętym. Docelowa łączna pojemność jednostki to 775 miejsc.

Budowa dwóch nowych pawilonów potrwać ma nieco ponad rok.

do góry