przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Burmistrz wspiera strażaków

27 Lutego 2024

Ubezpieczenia, badania lekarskie, opłaty za media, zakup materiałów eksploatacyjnych, wyposażenia, zakupy paliwa itd. Za to wszystko finansowo, w ramach działalności porębskich strażaków-ochotników, odpowiada Gmina. Od 2018 roku roczny budżet na wszystkie jednostki OSP w Porębie wynosi około 100 tysięcy złotych.

Jednak w minionym roku udało się zwiększyć wydatki na ten cel. W 2023 roku wyniosły one prawie 176 tysięcy złotych – mówi burmistrz Poręby Ryszard Spyra. Dodaje, że ostatnie zakupy były strażakom bardzo potrzebne.

Mowa tutaj o mundurach dla OSP Poręba II za ponad 6 tys zł oraz zakupie wyposażenia dla tej jednostki za 4 400 zł, które zdobyliśmy w konkursie Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego – wyjaśnia Jakub Drabek z Urzędu Miasta Poręba.

W 2022 roku budżet na funkcjonowanie porębskich ochotników wyniósł łącznie ponad 116 tys zł. Dodatkowo udało się wówczas zakupić materiały eksploatacyjne do samochodów OSP za ponad 2 300 zł, natomiast jednostka z Krzemiendy dostała nową piłę łańcuchową za 2 250 zł oraz akumulatory do auta za prawie 1 700 tys zł.

Wcześniej nowe akumulatory samochodowe trafiły do OSP Niwki i OSP Poręba, przy czym ochotnicy z Niwek dostali także belkę sygnalizacyjną do samochodu marki Lublin, a w 2020 roku nowe hełmy i grzejniki do suszarni OSP Niwki.

Nasi strażacy ochotnicy wykonują kawał dobrej roboty. Nierzadko z narażeniem własnego zdrowia i życia. Doceniam ich trud i poświęcenie – zaznacza burmistrz Spyra.

Zaznaczmy, że gmina na bieżąco wspiera zarówno bieżącą działalność wszystkich porębskich jednostek strażackich (opłaca ich rachunki, płaci za badania lekarskie członków i kandydatów na strażaka, za badania techniczne pojazdów itd.), jak i przekazuje fundusze na ważne remonty.

Przykład? - W listopadzie ubiegłego roku gmina przekazała 10 tys zł na remont dachu strażnicy w Niwkach – mówi Jakub Drabek.

 

do góry