przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Burmistrz Poręby wspólnie z 80. samorządowcami podpisał dokument dla klimatu

13 Września 2023

Walczą o powietrze bez zanieczyszczeń. W miniony czwartek w Muzeum Śląskim spotkali się przedstawiciele prawie 80 gmin województwa śląskiego. Wśród nich - burmistrz Poręby Ryszard Spyra - który podpisał się pod ekologicznym projektem „Śląskie - przywracamy błękit”.

 - Dysponujemy dowodami naukowymi, które wyraźnie wskazują na to, że mieszkańcy województwa śląskiego z racji mocno zanieczyszczonego powietrza, są bardziej narażeni m.in. na udary i częściej zapadają na choroby serca - mówił podczas inauguracji czwartkowej konferencji Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Przypominał, że żadna z gmin nie może przechodzić wobec faktu degradacji środowiska obojętnie. Zaznaczał jednocześnie, że postępy w tym temacie widać i z funduszy na walkę o środowisko korzysta coraz więcej gmin z naszego regionu. - W wielu przypadkach nawet nieduże miasta decydują się na poważne i kosztowne inwestycje, które służą zdrowiu mieszkańców i poprawie stanu środowiska naturalnego - mówił pan marszałek.

Idealnym przykładem jest Poręba, której włodarz - burmistrz Ryszard Spyra - podpisał się w czwartek pod ekologicznym projektem „Śląskie - przywracamy błękit”. - Na początku tego roku oddaliśmy do użytku nowoczesną i ekologiczną oczyszczalnię ścieków. To nasz powód do dumy. Takiej instalacji nie ma w całym regionie - podkreśla burmistrz Ryszard Spyra.

Nowoczesna porębska oczyszczalnia ścieków była zresztą bohaterką wystawy fotograficznej, która towarzyszyła czwartkowej konferencji organizowanej w ramach projektu „Śląskie - przywracamy błękit”.

Warta ponad 9 mln zł inwestycja, na którą Poręba zyskała dofinansowanie wynoszące łącznie nieco ponad 7 mln zł proc, znalazła się w honorowym miejscu wystawy.

do góry