przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej

Budują dwie przepompownie ścieków. Będzie przejście… pod Przemszą

10 Maja 2021

Trwają prace budowlane przy budowie dwóch przepompowni ścieków komunalnych z przejściami przez Czarną Przemszą w Porębie. Jedno z nich powstanie 1,5 metra pod dnem rzeki.

Przedmiotem tego projektu o wartości ponad miliona złotych jest budowa dwóch sieci kanalizacji sanitarnej z przepompowniami ścieków i przekroczeniami rzeki Przemszy. - Jedno z nich powstanie pod dnem rzeki - mówi Mariusz Grabarczyk, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Porębie, które jest inwestorem tego projektu.  

Bez wykopów, bez problemów dla mieszkańców

Jaką technologię w takiej sytuacji zastosuje ekipa wykonawcza? Prezes MPWiK tłumaczy, że w przypadku przejścia pod wodą, po obu stronach rzeki budowane są komory (nadawcza i odbiorcza), następnie zaś metodą przecisku hydraulicznego pod ziemią układane są rury.

Co ciekawe jest to technologia bezwykopowa. - Przewiert będzie miał 35 metrów długości. Jest wykonywany 1,5 metra pod dnem rzeki - mówi Mariusz Grabarczyk. Dodaje, że zaletą przecisku hydraulicznego jest niemal całkowity brak zakłóceń życia codziennego w miejscu wykonywanych prac. Taka technologia jest też bardzo bezpieczna dla środowiska.

Z kolei drugie przekroczenie rzeki będzie realizowane po konstrukcji mostu przy ul. Dzielnej.

przepompownia

Skanalizowane kolejnych posesji

Co jest głównym celem projektu? Chodzi o zwiększenie odsetka ludności korzystającej z systemu oczyszczania ścieków zgodnego z dyrektywą ścieków komunalnych. Budowa tego fragmentu sieci kanalizacji sanitarnej w Porębie spowoduje wzrost tego odsetka o 9,2%. Prezes Grabarczyk dodaje, że inwestycja pozwoli na podłączenie do oczyszczalni ścieków (ta jest aktualnie w trakcie rozbudowy) mieszkańców ulic: Wolności, Przyszłości, Dzielnej oraz Nowowiejskiej a w przyszłości Osiedla na Stoku.

Całkowita wartość inwestycji, o której mowa to 1 042 208,73 zł. Porębskiej spółce wodociągowej udało się jednak pozyskać dofinansowanie w kwocie 806 023,81 zł w tym  721 179,20 zł z Unii Europejskiej oraz  84 844,61 zł z budżetu państwa.

przepompownia2

do góry