przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej

Biblioteka czeka na nowe meble

7 Września 2023

Zakończył się pierwszy etap metamorfozy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Porębie. Oznacza to, że roboty budowlane gmina ma już za sobą, a przed inwestorem stoi zadanie polegające na wyposażeniu placówki w nowe meble, a także sprzęty RTV i AGD.

Na początek prace rozbiórkowe, potem roboty budowlane polegające przede wszystkim na gruntowym odświeżeniu ścian, wykonaniu nowej podłogi, a także wymianie elektryki i drzwi. 

To wszystko znalazło się w zakresie pierwszego z dwóch planowanych przez gminę etapów metamorfozy porębskiej biblioteki miejskiej. - Powyższe prace budowlane są niezbędne w celu dostosowania pomieszczenia do pełnienia nowych funkcji - mówi Angelika Kubaczyńska, inspektor Referatu Nieruchomości i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poręba. Tłumaczy, że w planie jest rozszerzenie działalności biblioteki o funkcje kulturalne, edukacyjne oraz społeczne.

bibliotekaRozpoczyna się kluczowy, drugi etap inwestycji

Zakończony właśnie pierwszy etap remontu wyniósł ok 55 tys zł, a za prace budowlane odpowiedzialne było Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Porębie. Teraz gmina przystępuje do realizacji drugiego etapu projektu, czyli wyposażenie biblioteki w zupełnie nowe meble oraz niezbędne sprzęty RTV i AGD.

Jakie? - Biblioteka po metamorfozie dostanie 24 nowe regały na książki (duże i małe), nowe biurko z laptopem i drukarką, biurko do zaplecza, stół wraz z sześcioma krzesłami, który przyda się w trakcie realizowanych na terenie biblioteki warsztatów i spotkań oraz szafy aktowe - wylicza Angelika Kubaczyńska.

biliboteka3Maluchy w bibliotece mile widziane

To jednak nie wszystko. By wizytę w bibliotece umożliwić również mamom, zaplanowano utworzenie na jej terenie dziecięcego kącika. Mali porębianie zastaną tutaj swoją własną biblioteczkę, a także miejsce do przeglądania i czytania książeczek wraz z wygodnymi pufami i kolorowym dywanem.

Dodatkowo pojawić ma się również kącik kuchenny z ekspresem do kawy.

Metamorfoza, która połączy pokolenia

Zamysłem gruntownego remontu porębskiej biblioteki miejskiej jest utworzenie miejsca przeznaczonego dla lokalnej społeczności, które służyć będzie każdej grupie wiekowej - poczynając od najmłodszych mieszkańców, poprzez młodzież, osoby w średnim wieku oraz seniorów.

- Chcemy stworzyć kolejne, nowe miejsce w Porębie. Takie, które łączyć będzie kilka pokoleń porębian i celem którego będzie wymiana doświadczeń, kultywowanie historii, tradycji lokalnej oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań wśród społeczności - mówi burmistrz Poręby Ryszard Spyra.

do góry