przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP

Bezpieczne ferie: sanepid sprawdzi miejsca pobytu dzieci

18 Stycznia 2023

Mieszkańcy naszego województwa jako jedni z pierwszych rozpoczęli tegoroczne ferie zimowe. O bezpieczeństwo małych wypoczywających dba m.in. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zawierciu. - Podobnie jak latem, sprawdzimy warunki w miejscach wypoczynku dzieci. I to w każdej formie, zarówno wyjazdowej np. na obozach, jak i w miejscu zamieszkania np. na półkoloniach i „zimach w mieście” - w piśmie przesłanym do Urzędu Miasta Poręba przypomina zawierciański Sanepid.

Kontrole będą drobiazgowe

Jak wyglądać będą kontrole? Mogą mieć charakter planowy lub interwencyjny - po zgłoszeniu nieprawidłowości np. przez rodziców uczestnika obozu. Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej ocenią m.in.: warunki zakwaterowania, sprawność działania wentylacji i okien, zachowanie odpowiedniej temperatury, zapewnienie dostatecznej ilości urządzeń sanitarnych, w tym dostęp do bieżącej ciepłej wody i środków utrzymania higieny osobistej. To jednak nie wszystko. Przedstawiciele Sanepidu skontrolują także m.in. czystość w miejscach wypoczynku, sposób zapewnienia opieki medycznej oraz warunki bezpieczeństwa żywności i żywienia.

Plakat opisujacy zasady bezpieczenstwa podczas ferii zimowych

Rodzice też mogą mieć nadzór

O czym pamiętać powinni rodzice? - Warto sprawdzić czy wypoczynek dziecka jest zarejestrowany w bazie publikowanej na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Znajdują się w niej wszystkie legalnie organizowane obozy, kolonie, półkolonie i inne formy zorganizowanego wypoczynku - przypomina Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zawierciu.

Zaznaczają, że z tej bazy korzystają także służby, które sprawują nadzór nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży podczas wypoczynku zimowego organizowanego na terenie kraju.

Jeśli warunki higieniczno-sanitarne w miejscu wypoczynku twojego dziecka budzą wątpliwości, zgłoś to do właściwej terenowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

do góry