przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP

Apel do Mieszkańców Poręby - opady śniegu

17 Grudnia 2022

W związku z obecnymi trudnymi warunkami atmosferycznymi, zwracam się do Was Mieszkańcy miasta Poręba, a w szczególności do indywidualnych właścicieli i zarządców nieruchomości na terenie gminy Poręba o regularne usuwanie śniegu, błota i lodu z chodników przylegających do ich posesji. Odśnieżanie chodnika to obowiązek wynikający z ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu porządku w gminach (tj. Dz.U. z 2022 roku, poz. 2519). Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 Ustawy właściciele nieruchomości są zobowiązani do usuwania zanieczyszczeń z chodników położonych bezpośrednio przy granicy swoich nieruchomości.

Jednocześnie, w związku Rozporządzeniem nr 12/09 Wojewody Śląskiego z dnia 30 grudnia 2019 r. w sprawie obowiązku usuwania śniegu i lodu  z obiektów budowlanych (Dziennik Urzędowy Woj. Śląskiego  nr 235 z dnia 31 rudnia 2009, poz. 4841). przypominam o konieczności odśnieżania dachów oraz usuwaniu zwisających z nich sopli. Szczególną uwagę należy skupić na dachach płaskich oraz o małym kącie nachylenia, jak również na dachach o dużej powierzchni.

Od kilkunastu godzin mamy do czynienia z ciągłymi obfitymi opadami śniegu, które wg aktualnych prognoz pogodowych maja trwać jeszcze wiele godzin. Służby miejskie zaangażowane są w pełnym zakresie w usuwanie skutków i wszelkich uciążliwości dla mieszkańców powodowanych przez ogromne ilości śniegu.

Jednak z uwagi na fakt, że obecnie do walki z żywiołem wykorzystywane są wszystkie środki techniczne i zasoby ludzkie spółki miejskiej MPiK zwracam się z apelem do Was Mieszkańcy o wsparcie tych działań i w najbliższych dniach tj. z pewnością dzisiaj i jutro o dodatkowy wysiłek z Waszej  strony polegający na  odśnieżeniu fragmentu chodnika, alejki, placu czy innej przestrzeni miejskiej przylegającej bezpośrednio do Waszej nieruchomości.

Myślę, że wspólnym wysiłkiem uda nam się obronić przed skutkami śnieżycy, co ułatwi nam normalne funkcjonowanie w przestrzeni miejskiej w najbliższy weekend.

Wspólnie możemy bardzo wiele zdziałać.

do góry