przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

79. rocznica wyzwolenia Poręby. Włodarz zapalił symboliczny znicz

20 Stycznia 2024

Burmistrz Poręby Ryszard Spyra uczcił 79. rocznicę wyzwolenia Poręby spod niemieckiej okupacji. Symboliczne znicze zapłonęły pod pomnikiem zadedykowanym „Bohaterom Poległym w Walkach o Ojczyznę”.

79 lat temu do Poręby wkroczyli pierwsi żołnierze radzieccy, wypierając z tego terenu niemieckiego okupanta.

Koniec wojny zbliżał się szybko. W nocy 16 stycznia 1945 roku nad obszarem ziemi zawierciańskiej, w tym i Poręby, przeleciały samoloty zwiadowcze. Podobnie było przez następne trzy dni. Rankiem 20 stycznia 1945 roku do Poręby wkroczyli pierwsi żołnierze radzieccy…” - tak zapisano wydarzenia tamtego czasu.

Z okazji 79. rocznicy tych ważnych wydarzeń z historii Polski, w piątek 19 stycznia, Burmistrz Miasta Ryszard Spyra wraz z Przewodniczącą Rady Miasta Elżbietą Kołodziej oraz Skarbnik Miasta Joanną Muchą zapalili znicze pod Pomnikiem Poległych Bohaterów w Walkach o Wolność Ojczyzny.

Hołd pamięci walczących oddały także spółki miejskie, w tym Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Porębie, w reprezentacji prezesa Tomasza Turka.

- Pamięć o tak ważnych wydarzeniach jest czymś niezwykle ważnym. Podobnie jak symboliczne oddanie hołdu wszystkim walczącym o wolność Polski i wolności Polaków - podkreślał burmistrz Ryszard Spyra.

do góry