przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Złożono wniosek o dofinansowanie w sprawie OZE

7 Sierpnia 2023

To bardzo ważny krok w realizacji drugiego etapu projektu Odnawialnych Źródeł Energii w Porębie. Przypomnijmy, o dofinansowanie do ekologicznych inwestycji w ramach tego przedsięwzięcia zgłosiło się ponad 400 gospodarstw domowych z naszego miasta.

Najpierw zbierano deklaracje od mieszkańców. Teraz nadszedł czas na przystąpienie do działania, w wyniku którego dofinansowanie do instalacji określanych mianem Odnawialnych Źródeł Energii będzie możliwe. - Mowa o oficjalnym wniosku, który partnerzy projektu pod nazwą „Budowa odnawialnych źródeł energii w podregionie sosnowieckim - Irządze, Łazy, Poręba, Sosnowiec, Szczekociny - etap II" złożyli do Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego celem uzyskania dofinansowania na realizację całego przedsięwzięcia - mówią przedstawiciele Urzędu Miasta Poręba.

Ponad 400 gospodarstw chce wziąć udział w projekcie

Na czym polegać będzie projekt OZE w Porębie? Finalny skutkiem, o jaki zabiega gmina, będzie montaż instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii i pomp ciepła w gospodarstwach domowych zlokalizowanych na terenie naszego miasta.

Przypomnijmy; w styczniu tego roku gmina zakończyła nabór deklaracji uczestnictwa w OZE. Chęć wzięcia udziału w drugim etapie projektu zgłosiło ponad 400 gospodarstw domowych.

Co ważne - w złożonym właśnie do Urzędu Marszałkowskiego dokumencie, partnerzy przedsięwzięcia, w tym Gmina Poręba, wnioskuje o dofinansowanie do montażu Odnawialnych Źródeł Energii, które wynosić będzie 85 proc. wartości inwestycji.

Zaznaczmy jeszcze, że aktualnie trwają przygotowania do realizacji drugiego etapu projektu OZE  w naszym mieście. W pierwszym, zakończonym  w zeszłym roku etapie, w Porębie zamontowano 401 instalacji OZE, w tym: 187 mikroinstalacji fotowoltaicznych, 103 instalacje solarne, 45 kotłów na pellet, 21 pomp CWU oraz 45 pomp CO+CWU.

Urząd postara się, by jak najwięcej chętnych otrzymało dofinansowanie

- Zainteresowanie inwestowaniem w swój dom i w ekologię rośnie - podkreśla burmistrz Poręby Ryszard Spyra. Dodaje, że osobiście cieszy go fakt, że coraz większa liczba mieszkańców chce montować u siebie ekologiczne piecie, pompy ciepła, panele fotowoltaiczne czy magazyny energii. - Dzięki takim inwestycjom nasz dom staje się nie tylko dużo bardziej ekologiczny i nowoczesny, ale też nasz domowy budżet zyskuje na sile, bo dzięki takim inwestycjom realne zaoszczędzić można na cenach energii  - dodaje włodarz Poręby. Zapewnia, że po pozytywnej odpowiedzi na złożony właśnie wniosek o dofinansowanie do realizacji drugiego etapu projektu w ramach OZE, Urząd Miasta w Porębie dołoży wszelkich starań, by mogła w nim wziąć udział maksymalna liczba beneficjentów - mieszkańców Poręby.

Poręba pokazuje, jak zarządzana powinna być gmina

To kolejne bardzo duże i ważne przedsięwzięcie w naszym mieście. Niedawno informowaliśmy o tym, że gmina dołączyła do spółki pod nazwą Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Zagłębie (SIM Zagłębie), w ramach której otrzymała dofinansowanie w wysokości 3 mln zł na budowę niemalże 30 mieszkań na terenie miasta. - Obie inicjatywy: zarówno spółka SIM, jak i projekt OZE, są dowodem na to, że nawet tak niewielkie miasto jak Poręba, może być sprawnie i nowocześnie zarządzane i w niczym nie ustępować sąsiednim większym jednostkom samorządowym - podkreśla burmistrz Poręby Ryszard Spyra.

do góry