przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Urząd przyjął 438 deklaracji OZE

6 Lutego 2023
Zakończył się czas na składanie wniosków mieszkańców chcących przystąpić do projektu Odnawialnych Źródeł Energii. Jakie są następne etapy przedsięwzięcia?

Montaż instalacji fotowoltaicznych, magazynu energii i pomp ciepła. To inwestycje, które nie tylko spowodują, że porębianie będą mogli żyć ekologicznie, ale przede wszystkim zaoszczędzą na cenach energii. - Przyjęliśmy dokładnie 438 deklaracji przystąpienia do planowanego drugiego etapu projektu Odnawialne Źródła Energii. Ten etap zakończył się 26 stycznia - mówi Joanna Kowalska, kierownik Referatu Środków Pomocowych i Rozwoju w Urzędzie Miasta Poręba.

Dofinansowanie na poziomie ok. 80 procent

Podczas zakończonego w zeszłym roku pierwszego etapu projektu OZE w Porębie zamontowano 401 instalacji OZE, w tym: 187 mikroinstalacji fotowoltaicznych, 103 instalacje solarne, 45 kotłów na pellet, 21 pomp CWU oraz 45 pomp CO+CWU.

Dofinansowanie dla mieszkańców Poręby wynosiło wówczas 83 proc. wartości inwestycji. - Szacujemy, że w drugim etapie projektu dofinansowanie kształtować będzie się na podobnym poziomie - mówi Joanna Kowalska. Zaznacza, że aktualnie w urzędzie trwają prace, które mają na celu przygotowanie dokumentacji technicznej, pozwalającej na ubieganie się o dofinansowanie inwestycji w ramach Funduszy Europejskich dla Województwa Śląskiego na lata 2021-2027.

Pierwsze montaże planowane już w 2024

Przypominamy, że złożenie deklaracji nie jest równoznaczne z wzięciem udział w drugim etapie projektu OZE. Do tego obliguje mieszkańców podpisanie umowy dotyczącej inwestycji, a to nastąpić ma dopiero po wyłonieniu wykonawcy inwestycji oraz pozytywnej weryfikacji warunków technicznych na zgłoszonych nieruchomościach. - Czyli prawdopodobnie pod koniec bieżącego roku - mówią urzędnicy. Montaż instalacji planowany jest od 2024 roku.

Projekt realizowany będzie w formule partnerskiej - przez sześć gmin, tj. Irządze, Łazy, Poręba, Sosnowiec, Szczekociny, Zawiercie. Liderem projektu pozostaje jak uprzednio Gmina Zawiercie. Inwestycja obejmie zaprojektowanie, dostawę i montaż instalacji.

do góry