przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Uczniowie wykazali się niezwykłą… ekowyobraźnią!

4 Stycznia 2023

Czy na tematy związane z ekologią można napisać wiersz? - Jeszcze jaki! - chwalą członkowie jury nietypowego konkursu, w którym udział wzięło ponad stu uczniów porębskich szkół podstawowych.

Szczególne wrażenie na jury, w skład którego weszli m.in. porębscy radni, zrobił wiersz jednego z młodszych chłopców. - Dziecko na temat ekologii wiedziało naprawdę dużo. W dość długim wierszu chłopiec co rusz odnosił się do naszego miasta. Wspomniał m.in. o nowej oczyszczalni ścieków, o pompach ciepła i fotowoltaice - nie ukrywa zachwytu Elżbieta Kołodziej, przewodnicząca Rady Miasta Poręba.

Ponad sto wierszy!

Przypominamy, że konkurs organizowany w ramach projektu LIFE „Śląskie. Przywracamy błękit” polegał na stworzeniu minimum 4-wersowego wiersza o tematyce ekologicznej i był skierowany do uczniów dwóch porębskich szkół podstawowych. Mimo to - jak zaznaczają organizatorzy konkursu - tak krótkich wierszy było zaledwie kilka. - Uczniowie nadsyłali nam prace składające się nawet z kilku zwrotek. Wykazali się niesamowitą ekowyobraźnią! - mówią inicjatorzy przedsięwzięcia.

Duże wrażanie na organizatorach zrobiła także liczba nadesłanych prac. Łącznie z dwóch grup konkursowych (klasy I - IV oraz klasy V - VIII) zgłoszono aż 106 wierszy.

EKOedukacja robi swoje

- Cieszymy się tak dużym zainteresowaniem uczestników konkursu - podkreśla burmistrz Poręby Ryszard Spyra. Dodaje, że w dzisiejszych czasach temat ekologii nabiera szczególnego znaczenia, a fakt, że młodym porębianom udało się stworzyć tak wiele pięknych prac konkursowych świadczy o tym, że w tym temacie wiedzą więcej niż niejeden dorosły. - Edukacja w zakresie dbania o czystość, o nasze środowisko i planetę, działa cuda. W młodego człowieka zawsze warto inwestować - zaznacza burmistrz Spyra. 

Eko-wierszeWszystkim zwycięzcom gratulujemy! Rozdanie nagród odbędzie się 2 lutego w Miejskim Ośrodku Kultury w Porębie. O dokładnej godzinie rozdania będziemy jeszcze informować. - Na rozdanie nagród zapraszamy nie tylko laureatów, ale wszystkie osoby, które wzięły udział w konkursie. Dla każdego uczestnika przewidziane są upominki! - zapraszają organizatorzy konkursu.

Poniżej publikujemy nazwiska laureatów:

Kategoria I:

1. Miłosz Poźniak

2. Amelia Baran

3. Kajetan Góral

Wyróżnienie I: Zofia Ajchenlaub

Wyróżnienie II: Marcelina Gocyła

Kategoria II:

1. Antoni Cebula

2. Natalia Kowolik

3. Maja Pieróg

Wyróżnienie I: Natalia Orman

Wyróżnienie II: Nina Wasser

do góry