Tłumy przy zabytkowej wieży gichtowej
5 Września 2022Można śmiało stwierdzić, że w minioną sobotę była...oblężona. Ok. 1000 tysiąca miłośników zabytków odwiedziło porębską wieżę gichtową podczas tegorocznej Industriady.
Tegoroczne Święto Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, zwane popularnie Industriadą, odbywało się już po raz trzynasty. Poręba wzięła w nim udział po raz pierwszy. - Ale z dużym sukcesem - mówi wprost Zdzisław Kluźniak, historyk, regionalista i prezes Klubu Pasjonatów Historii Lokalnej, który był przewodnikiem podczas sobotniej Industriady.
Do Poręby prosto z Krakowa
Szacuje, że 3 września porębski zabytek mogło odwiedzić nawet 1 tysią zwiedzających. - Przyjechali do nas miłośnicy zabytków techniki m.in. z Krakowa, Częstochowy i Tychów - podkreśla Zdzisław Kluźniak. Dodaje, że prelekcje historyczne za każdym razem wypełniały salę po brzegi, a wielkim zainteresowaniem cieszyła się m.in. makieta dawnej stacji kolejowej w Porębie, z dodatkami w postaci modeli starych parowozów i taboru samochodowego dawnej Fabryki Urządzeń Mechanicznych, działającej w Porębie.
Tablica z setnej obrabiarki
Nie mniejszą uwagę zwiedzający poświęcili prezentowanej w porębskiej wieży gichtowej wystawie dendrologicznej. Uczestnicy Industriady obejrzeć mogli też stałą ekspozycję, w tym m.in. eksponaty związane z historią odlewnictwa w Porębie, asortyment produkowanych w mieście przedmiotów, przedwojenne pamiątkowe tablice (w tym tablicę widniejącą na setnej wyprodukowanej w naszym mieście obrabiarce) oraz artefakty z życia codziennego porębian.
Chętnych tylu, że zwiedzanie się przeciągnęło
Odwiedzający chętni wzięli udział w koncertach, które w sobotę uświetniły Industriadę, mogli obejrzeć również archiwalny film z zasobów Telewizji Polskiej. - To nakręcony w 1974 roku dokument przedstawiający m.in. życie w porębskiej fabryce - podkreśla Zdzisław Kluźniak. Dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że pierwsza w Porębie Industriada skończyła się dużym sukcesem. - Choć wieża gichtowa otwarta miała być do godziny 19, ostatnich chętnych do jej obejrzenia wpuszczaliśmy nawet przed godz. 20 - zaznacza lokalny historyk.
- Cieszymy się, że Poręba przyciągnęła tylu zwiedzających. Nasze drzwi stoją otworem nie tylko podczas imprez takich jak Industriada - dodaje burmistrz Poręby Ryszard Spyra
Przypomnijmy; zlokalizowana przy ul. Fabrycznej wieża gichtowa to wizytówka Poręby, a także jeden z elementów herbu miasta. Datowana jest na 1798 rok i niegdyś służyła do transportu wsadu wielkopiecowego do przetapiania rudy. W 1975 oku trafiła do rejestru zabytków.
Industriada 2022
Po szychcie - czas na fajrant