przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej

Z ruiny w estetyczne wnętrza. Poręba z dumą otwiera mieszkanie wspomagane

15 Lutego 2024

Mieszkali w różnych warunkach. Wreszcie zyskali „ciepły i przyjazny kąt”. Oficjalnie otwarte w czwartek 15 lutego, porębskie mieszkanie wspomagane, ma już trzech lokatorów. To starsi i schorowani porębianie: pan Józef oraz pani Zofia i pani Małgorzata. Wszyscy potrzebują codziennej opieki i pomocy. Dobrze się tutaj mieszka – mówił 71-letni pan Józef i ze skromnym uśmiechem na ustach dziękował za wszystko, witając przybyłych gości.

Wśród nich był włodarz naszego miasta Ryszard Spyra. Jestem zdania, że miasto ocenia się pod kątem tego, jak dba o swoich najsłabszych mieszkańców. Cieszę się, że nasi zyskali właśnie przyjazne i bezpieczne lokum – mówił burmistrz Poręby. Podkreślał, że mieszkanie wspomagane udało się przygotować w rekordowo krótkim czasie, m.in. dzięki temu, że urząd świetnie radzi sobie z pozyskiwaniem funduszy zewnętrznych.

Niezwykła metamorfoza: z ruiny w przyjazne wnętrza

Drugie w Porębie mieszkanie wspomagane to dwa pokoje z kuchnią i łazienką. Powstało z połączenia malutkich lokali na parterze w budynku tzw. „hotelowca”. W mieszkaniu znalazło się skromne, ale estetyczne wyposażenie: jasne meble, nieduży drewniany stół kuchenny z krzesłami, łóżka (w tym te o charakterze rehabilitacyjnym), łazienka wyposażona w prysznic. – Najważniejsze było jednak pozbawianie lokalu barier architektonicznych i umożliwienie korzystania z niego osobom schorowanym, poruszającym się na wózku inwalidzkim. Z tego względu przed wejściem do lokalu zamontowana została specjalna pochylnia – mówią przedstawiciele porębskiego MOPS-u.

Jego kierownik – Katarzyna Wilk przypominała, że mieszkanie powstało w zaledwie kilka miesięcy, a remont przebiegał od podszewki. Wcześniej była tu dosłownie ruina – mówiła kierownik MOPS w Porębie.

Gmina uzyskała duże dofinansowanie

Zaznaczmy, że lokal przy ul. Chopina przeznaczony jest docelowo dla pięciu osób. Czym jest mieszkanie wspomagane?  - To lokalowa forma pomocy, która przygotowuje osoby tu przebywające, pod opieką specjalistów, do prowadzenia w miarę możliwości samodzielnego życia – mówi Katarzyna Wilk. Ale nie tylko.  – To element zastępujący pobyt w placówce typu dom pomocy społecznej. Uważam, że jest dużo lepszą i tańszą dla gminy formą pomocy – dodaje pani kierownik.

Co ważne, na stworzenie mieszkania wspomaganego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, zaplanowano dofinansowanie z Budżetu Państwa w kwocie nieco ponad 378 tys zł. Całość prac remontowych i zakup wyposażenia oszacowano na ok. 488 tys zł.

W ostatecznym rozliczeniu wydatki inwestycyjne poniesione w roku 2023 na utworzenie mieszkania wspomaganego dla 5 osób wyniosły: 437 818,46 zł, zaś wydatki poniesione na zakup sprzętu AGD i wyposażenia mieszkania wyniosły: 32 109,63 zł

Projekt dofinansowany był dotacją ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach w wysokości 339 535,69 zł

Na uroczystość oficjalnego otwarcia nowego mieszkania wspomaganego przybył także m.in. Marcin Chroszcz,  Dyrektor Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. – Cieszę się, że znów u Państwa jestem. Niedawno uczestniczyłem w otwarciu Klubu „Senior+”. Gratuluję Porębie kolejnego mieszkania wspomaganego, cieszę się, że kolejne osoby potrzebujące znalazły swoje miejsce – podkreślał.

do góry