przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP

Włodowice odzyskały prawa miejskie

1 Lutego 2023
Burmistrz Poręby Ryszard Spyra gratuluje pobliskim Włodowicom, które od 1 stycznia 2023 roku oficjalnie są już miastem.

Mają ok. 5 150 mieszkańców i prawie 77 km² powierzchni, a teraz również prawa miejskie. Leżące w powiecie zawierciańskim Włodowice Nowy Rok uczciły odzyskaniem praw miejskim. To czyni je najmłodszym miastem w wojewódzkie śląskim.

Symboliczne klucze do miasta, podczas uroczystej styczniowej sesji Rady Miejskiej we Włodowicach, odebrał wójt gminy Adam Szmukier. Włodarz wraz z przewodniczącym Rady Gminy Stanisławem Ibek odebrali również akt nadania praw miejskich.

Podczas sesji prelekcję na temat historii Włodowic wygłosił Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Włodowice Jarosław Maciej Grabia, który jest potomkiem rodu Poleskich, ostatnich właścicieli Pałacu we Włodowicach.

Na tak ważnej uroczystości nie mogło też zabraknąć przedstawicieli służb mundurowych, stowarzyszeń, jednostek samorządowych, sołtysów, a przede wszystkim mieszkańców.

Swoje gratulacje wójtowi Włodowic przekazał również obecny na uroczystości burmistrz Poręby Ryszard Spyra. - Cieszę się, że starania Włodowic o odzyskanie praw miejskich zakończyły się pomyślnie. Gratuluję włodarzowi miasta i jego mieszkańcom - mówił burmistrz Spyra.

-  Serdecznie dziękujemy za wspólne uczczenie tak ważnej dla nas chwili i mamy nadzieję, że to wydarzenie zapadnie w pamięć jako nowy początek dla rozwoju naszego miasta - podkreślał wójt Włodowic.

Zdjecie włodzarzy miast osciennych

do góry