przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Weszli nocą do wieży gichtowej!

28 Maja 2021

W dodatku mieli na to całkowite pozwolenie. Mowa o miłośnikach historii i jej tajemnic, którzy odwiedzili ten wyjątkowy porębski zabytek podczas tegorocznej Nocy Muzeów.

Choć ze względu na obostrzenia covidowe niemal do końca nie było wiadomo, czy tegoroczna Noc Muzeów w ogóle się odbędzie, Poręba do tego wydarzenia się szykowała. - Wbrew opinii wielu sceptyków na szybko zorganizowana Noc Muzeów w wieży gichtowej cieszyła się wielkim powodzeniem - mówi Zdzisław Kluźniak, przedstawiciel Klubu Pasjonatów Historii Lokalnej, współorganizator wydarzenia. Zdradza, że pierwsi zwiedzający pojawili się w wieży już przed godziną 19. - Ostatni opuścili gościnnego Hajdasa o godzinie 3 nad ranem - podkreśla Kluźniak.

Gawędy w podziemiach

- Było warto! - jednym głosem mówią ci, którzy w nocy z 15 na 16 maja spanie sobie odpuścili. Odwiedzający porębską atrakcję pochodzącą z 1798 roku, z bliska przyjrzeli się jej tajemnicom. Zwiedzili podziemia i kanał wodny, zobaczyli okolicznościową wystawę, posłuchali opowieści o niuansach historycznych dotyczących tego miejsca. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął burmistrz Poręby Ryszard Spyra.

W latach 70. trafiła do rejestru

Zlokalizowana przy ul. Fabrycznej wieża gichtowa to wizytówka Poręby, a także jeden z elementów herbu miasta. Niegdyś służyła do transportu wsadu wielkopiecowego do przetapiania rudy. W 1975 oku trafiła do rejestru zabytków. Wieżą opiekuje się Klub Pasjonatów Historii Lokalnej.

do góry