przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

W Porębie trwa „akcja zima”

14 Stycznia 2021

Do tej pory była naprawdę łaskawa. W minioną środę jednak posypało. - Jesteśmy gotowi na wszelkie warunki pogodowe - zapewniają porębskie służby miejskie.

W tym sezonie zimowym nie mieliśmy wielu powodów do narzekań. Wiele wskazuje na to, że najbliższe dni będą dość mroźne, dlatego przypominamy zasady przeprowadzania „Akcji Zima” w naszym mieście.

Akcja_zima

Niemal 43 kilometrów dróg pod nadzorem 

Kto odpowiada za zimowe utrzymanie dróg i chodników w naszym mieście? Zadanie spoczywa w większości na barkach Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Porębie. - Na zlecenie urzędu miasta odśnieżamy niemal 43 km dróg. Zarówno asfaltowych, jak i szutrowych - zaznaczają w porębskim MPWiK.

Ale to nie wszystko. Spółka kompleksowo zajmuje się także zabezpieczeniem chodników. - Tak, by zminimalizować ryzyko upadku na śliskiej nawierzchni - dodają w MPWiK.

Akcja-zima2

Ciągniki dają radę

Spółka zaznacza, że w „Akcję Zima” zaangażowanych jest kilkunastu pracowników. Porębski MPWiK do dyspozycji ma też niezbędny sprzęt, w tym m.in. trzy ciągniki z pługiem i piaskarką, samochody ciężarowe z pługiem i piaskarko-solarką oraz koparko-ładowarki. Chodniki posypywane są mieszanką piaskowo-solną. 

Należy pamiętać jednakże, że porębska spółka nie jest odpowiedzialna za wszystkie trakty drogowe i piesze w mieście. Przez Porębę biegnie bowiem Droga Krajowa 78, którą (wraz z chodnikiem) zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Z zadań MPWiK w Porębie wyłączona jest także ulica Chopina i Myśliwska. Są to dwie drogi powiatowe, utrzymaniem których zajmują się władze powiatu. 

Własne podwórko

- Pamiętajmy również o zadbaniu o własne posesje - apeluje Urząd Miasta w Porębie. Urzędnicy przypominają, że zgodnie z prawem, obowiązki utrzymania części chodników ciążą też na właścicielach posesji przyległych do chodników. O tereny wokół budynków, w tym także osiedlowe drogi dojazdowe i parkingi, zadbać zobowiązani są ich zarządcy. 

 

 

 

do góry