przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Uwaga, brak numeru na budynku może oznaczać poważne kłopoty!

12 Listopada 2020

Urząd Miasta w Porębie przypomina o obowiązku zamieszczania numeru na posesji. Jego brak nie tylko utrudnia życie listonoszowi czy kurierowi, skutkować może także mandatem lub - co gorsza - kłopotami, gdy pogotowie nie będzie mogło dotrzeć do nas na czas. 

Rzecz niby oczywista. Tymczasem okazuje się, że o zamieszczeniu numeru na swoim domu wielu zapomina. - A to bardzo istotna sprawa, a prawnie - po prostu obowiązek właściciela posesji - przypominają przedstawiciele Urzędu Miasta Poręba. 

W sytuacji, gdy posesja nie ma widocznego numeru, problem z dotarciem do nas mogą mieć nie tylko spółki miejskie, ale na przykład karetka pogotowia czy policja, którą wezwiemy w trudnej sytuacji. Na kiepską sytuację w tym zakresie skarży się też Poczta Polska i firmy kurierskie. 

Przedstawiciele Urzędu Miasta w Porębie przypominają, że zgodnie z obowiązującym od 7 czerwca 2013 roku prawem, właściciel nieruchomości jest zobligowany do jej właściwego oznaczenia. W jaki sposób? 

Na tabliczce informacyjnej, która powinna znajdować się na głównej, frontowej ścianie, oprócz numeru budynku powinna znajdować się nazwa ulicy (opcjonalnie też miejscowości). Dodatkowo każda taka tabliczka powinna być oświetlona na tyle, by była dobrze widoczna w nocy. 

Co jeśli posesja nie jest odpowiednio oznaczona? Brak spełnienia tego obowiązku prawnego może wiązać się z przykrymi, finansowymi konsekwencjami. Za niedostosowanie się do tego przepisu grozi nam kara w wysokości 250 złotych.

- Apelujemy o to, by spełnić swój obowiązek i na swoim budynku zamontować tabliczkę z jego numerem - przekonują władze Poręby.

do góry