przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej

Ulica Roździeńskiego zostanie skanalizowana? „Pojawiły się możliwości”

30 Sierpnia 2023

Choć jest po niedawnym remoncie, wciąż czeka na kanalizację sanitarną. Teraz dla inwestycji dotyczącej ulicy Roździeńskiego w Porębie pojawiły się nowe możliwości. - Złożyliśmy wnioski o dofinansowanie - informuje Urząd Miasta Poręba.

W zeszłym roku z nawierzchni ulic Roździeńskiego i Wiejskiej zniknęły dziury, wyrwy, nierówności. W efekcie inwestycji Urzędu Miasta Poręba, którą traktowano jako priorytetową, wykonano nową podbudowę drogi, nawierzchnię asfaltową, zjazdy na posesje oraz chodnik. Dodatkowo zaś - nową kanalizację deszczową.

Niedrożna kanalizacja deszczowa

- W trakcie robót budowlanych przy jezdni okazało się, że pod spodem jest stara kanalizacja deszczowa, w bardzo złym stanie technicznym, niedrożna i z licznymi zapadnięciami kanału batonowego. Musieliśmy ją wymienić - mówi inspektor budowlany Barbara Czernik. Dodaje, że miasto w planie miało również budowę kanalizacji sanitarnej oraz ścieżki rowerowej. - Chcieliśmy przeprowadzić tutaj duży, kompleksowy remont. Niestety dwukrotnie nie udało się uzyskać dofinansowania na tak szeroko zakrojony zakres prac. W efekcie mogliśmy pozwolić sobie na wymianę deszczówki, nawierzchni drogowej i budowę chodnika w ramach własnych środków finansowych - tłumaczy Barbara Czernik.

Teraz być może plany inwestycyjne miasta będą mogły dojść do skutku.

droga rozdzienskiegoGmina stara się o dofinansowanie

Możliwości pojawiły się za sprawą nowej, ósmej w tym roku, odsłony programu rządowego Polski Ład. - 2 sierpnia złożyliśmy dokumenty pozwalające naszej gminie powalczyć o wysokie kwoty dofinansowania przyznawane w ramach tego programu. Wnioski dotyczą projektów o progach finansowych wynoszących 2, 8 i 30 milionów złotych - mówią przedstawiciele Urzędu Miasta Poręba.

Projekt dotyczący skanalizowania ulicy Roździeńskiego - a dokładnie - wniosek dotyczący budowy sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami w ulicy Roździeńskiego, Wiejskiej i Wojska Polskiego w Porębie, znalazł się w drugim progu finansowym. Wnioskowana przez Porębę kwota dofinansowania to dokładnie 7 505 000 zł, a całe zadanie warte jest 7,9 mln zł. - Staramy się zatem o środki zewnętrze w wysokości 95 proc. całej inwestycji - podkreśla Joanna Kowalska, kierownik Referatu Środków Pomocowych i Rozwoju w Urzędzie Miasta Poręba.

Teraz na rozstrzygnięcie i ewentualne zakwalifikowanie się wniosku dotyczącego ul. Roździeńskiego trzeba będzie poczekać.

droga-rozdzienskieg1

do góry