przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

UWAGA: Kontrola deklaracji śmieciowych

15 Listopada 2024

Burmistrz Miasta Poręba informuje, że przeprowadza weryfikację deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Dane zbiorcze wynikające z deklaracji mają wpływ na wysokość stawek tej opłaty na terenie gminy. Jeśli nie zgłaszamy wszystkich domowników opłaty ponoszą za nas inni. To nie jest uczciwe i gmina dopilnuje, by takie sytuacje nie miały miejsca. Koszt odbioru śmieci musi być ponoszony przez wszystkich, a nie wyłącznie przez część mieszkańców gminy.

Sprawdzana będzie zgodność deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi ze stanem faktycznym, czyli ilością osób zamieszkujących na danej posesji. Jeśli wynajmujemy komuś mieszkanie to również jesteśmy zobowiązani zgłosić te osoby jako właściciel nieruchomości.

Jeżeli istnieją rozbieżności w ilości osób zamieszkałych i zameldowanych należy dodatkowo dołączyć oświadczenie lub dokumenty potwierdzające miejsce zamieszkania poza miejscem zameldowania.  Burmistrz Gminy skontroluje również osoby nie zameldowane a zamieszkałe na terenie gminy.
Weryfikacja prowadzona będzie w oparciu o dane pochodzące z kilku źródeł, w tym znajdujące się w posiadaniu gminnych jednostek organizacyjnych takich jak MOPS i przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego, tj. w szczególności:

  • dokumenty uprawniające do pobierania zasiłków rodzinnych,
  • dokumenty meldunkowe,
  • rejestr wyborców (oświadczenia o miejscu zamieszkania),
  • dokumenty pomocy społecznej, wywiad środowiskowy,
  • inne.

(Według ustawy opłata dotyczy osób zamieszkujących – wtedy wytwarzane są odpady- a nie osób zameldowanych).

Powyższe kontrole mają na celu uszczelnienie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Rzetelne dane wykazane w deklaracjach i wpłacanie zobowiązań jest szansą na utrzymanie wysokości stawki opłaty za zagospodarowanie odpadami w ustalonej obecnie wysokości.

Podstawa prawna powyższych działań wynika wprost z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie oraz stosowanej odpowiednio Ordynacji podatkowej. Takie działania mogą być podjęte w razie niezłożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi albo pojawienia się uzasadnionych wątpliwości co do danych zawartych w deklaracji.

Efektem zaś ustaleń organu może być decyzja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

ALE UWAGA:
w
wypadku stwierdzenia rozbieżności organ zobowiązany jest ustalić prawidłową wysokość opłaty za okresy, w których powstał i uległ konkretyzacji obowiązek jej uiszczenia. Powyższe oznacza, że określenie wysokości opłaty następuje wstecz, tj. za okresy, co do których potwierdziły się wątpliwości organu odnośnie do danych zawartych w złożonej deklaracji.

do góry