przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP

Tłumy gości na otwarciu najdroższej inwestycji w Porębie

20 Kwietnia 2023

Przebudowana i zmodernizowana za ponad 9 mln zł - co czyni tę inwestycję najdroższą w historii miasta - porębska oczyszczalnia ścieków doczekała się oficjalnego otwarcia. Przybyły tłumy gości.

Jedna z najdroższych, przede wszystkim jednak najnowocześniejszych w Polsce, porębska oczyszczalnia ścieków we czwartek 20 kwietnia została oficjalnie otwarta. Symboliczną wstęgę przeciął burmistrz Poręby Ryszard Spyra oraz prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji - Mariusz Grabarczyk.

- Inwestycja powstawała w trudnym momencie, w momencie, gdy na wschodzie wybuchała wojna, w momencie gdy cały świat ogarniała pandemia. Tym bardziej cieszymy się, że udało nam się ją wybudować bez przeszkód i to w krótkim - jak na tak dużą inwestycję czasie. Od momentu wbicia pierwszej łopaty do zakończenia budowy minęło dokładnie 428 dni - mówił podczas ceremonii otwarcia Mariusz Grabarczyk.

Imię po odkryciu sprzed 215 mln lat

Podczas uroczystego otwarcia inwestycji nie zabrakło także przedstawicieli Polskiej Akademii Nauk. Powód? Nowa oczyszczalnia ścieków w Porębie otrzymała niezwykłą nazwę - „Proterochersis porebensis” czyli „pierwotny żółw z Poręby”. Skąd taki pomysł? To - jak wyjaśnia prezes Grabarczyk - nawiązanie do niezwykłego odkrycia archeologicznego, jakiego w Porębie kilka lat temu dokonał dr hab. Tomasz Sulej z Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk. - Zupełnie przypadkiem - jak wspomina naukowiec, ponieważ przez Porębę przejeżdżał wraz z rodziną, wracając z wakacji.

Okazało się, że odkopane przez niego szczątki zwierzęce okazały się pozostałościami po gatunku żółwia lądowego zamieszkującego te tereny ok. 215 milionów lat temu! Zbadane i opisane przez dr hab. Tomasza Suleja i dr Tomasza Szczygielskiego znalezisko, szybko zyskało rozgłos w międzynarodowej przestrzeni nauk ścisłych. - Teraz bardzo cieszymy się, że nowa oczyszczalnia ścieków dostała imię po naszym odkryciu. Takie docenienie nie zdarza się często - podkreślał we czwartek dr hab. Tomasz Sulej.

Oczyszczony ściek jak…woda ze strumienia

Porębska oczyszczalnia ścieków to także jedna z najnowocześniejszych tego rodzaju instalacji w Polsce. Jak zaznacza prezes MPWiK, oczyszczony ściek będzie porównywalny z I klasą czystości wód, czyli na przykład….górskim strumieniem!

Istniejąca oczyszczalnia przebudowana została w technologii MBR (ang. Membrane Biological Reactor), czyli najlepszej możliwej technologii oczyszczania ścieków. - Dzięki temu mamy możliwość ponownego wykorzystania ścieku oczyszczonego, po dezynfekcji lampą UV, do celów takich jak utrzymanie czystości czy nawadnianie, co prowadzi do oszczędności cennych zasobów wodnych - podkreślają przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Porębski MPWiK pokusił się nawet o eksperyment dowodzący tezie mówiącej o tym, że finalnym etapem oczyszczania ścieków będzie woda ze strumienia. Nalał jej zatem do sporego akwarium, gdzie od trzech tygodni mieszkają 24 pstrągi przywiezione prosto z Rabki-Zdroju. - Nie od dziś wiadomo, że pstrągi żyć mogą tylko w wyjątkowo czystej wodzie. Nasze już zdążyły się tutaj zadomowić - pokazywał z dumą prezes Grabarczyk.

Tłumy gości z ciekawością oglądały inwestycję

To jednak nie wszystko. Porębska oczyszczalnia jako jedna z niewielu jest przystosowana do odbioru osadów z przydomowych oczyszczalni ścieków. Co najważniejsze jednak, zmodernizowana oczyszczalnia służyć będzie miastu i jego mieszkańcom, zapewniając im bezpieczeństwo, wygodę i ochronę środowiska. - Z lekką zazdrością patrzymy i jednocześnie gratulujemy włodarzowi Poręby takiej inwestycji - mówili goście obecni na uroczystym otwarciu oczyszczalni.

Inwestycji z ciekawością przyglądali się m.in. włodarze miast ościennych, Starosta Zawierciański Gabriel Dors, radni miejscy i sejmiku śląskiego oraz parlamentarzystka Barbara Dolniak. Nie zabrakło również przedstawicieli miejskich instytucji oraz pracowników porębskiego MPWiK. - To przede wszystkim na ich ręce składam wyrazy podziękowania - podkreślał prezes Grabarczyk.

Całkowita wartość tej inwestycji wyniosła  9 135 091,53 zł. Porębski MPWiK zdobył na nią dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju regionalnego w kwocie nieco ponad 6,3 mln zł, oraz dofinansowanie z budżetu państwa z Kontraktu Terytorialnego, które wyniosło niemal 743 tys zł.

Zadanie wykonywane w ramach realizacji projektu dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, oś priorytetowa V Ochrona środowiska i efektywne wykorzystanie zasobów, działanie 5.1 Gospodarka wodno-ściekowa, poddziałanie 5.1.1 Gospodarka wodno-ściekowa - ZIT i Konkursu nr RPSL.05.01.01-IŻ.01-24-329/19.

do góry