przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej

Szkoły w remoncie. Zobaczcie, co się zmieniło

1 Września 2021

W odnowionych murach nauka z pewnością lepiej wchodzić będzie do głowy. Sprawdzaliśmy, jakie nowe inwestycje przeprowadzono w dwóch porębskich szkołach podstawowych w ostatnim czasie.

Wakacyjne prace remontowe w Szkole Podstawowej nr 1 im. Wojska Polskiego w Porębie skupiły się przede wszystkim na gruntowym, bo przeprowadzonym od podszewki, remoncie czterech uczniowskich łazienek. Konkretnie rzecz ujmując - sanitariatów dla dziewcząt na pierwszy i drugim piętrze, a także wydzieleniu zupełnie nowej łazienki na parterze, przeznaczonej dla osób  niepełnosprawnych. - Ta ostatnia powstała w miejscu dawnej łazienki dla pracowników sekretariatu - mówi Barbara Czernik, inspektor budowlany.

Remont od podszewki

Co znalazło się w zakresie robót? Zwycięzca przetargu na prace w porębskiej SP nr 1 - spółka REMBUD z Zawiercia - zaczęła od skucia starych płytek łazienkowych. - Wykonano wylewki samopoziomujące, izolacje przeciwwodne, wyrównano ściany, następnie zaś ułożono nowe płytki podłogowe i ścienne - relacjonuje inspektor Czernik. Dodaje, że w ramach projektu zamontowano również nowe drzwi łazienkowe.

Ekipa budowlana zajęła się też kwestiami instalacji wodnych, kanalizacyjnych, grzewczych i wentylacyjnych. W nowych łazienkach dla dziewcząt pojawiło się  nowe oświetlenie i nowa armatura.

Remont przechodzi także sekretariat

W wakacje, w porębskiej szkole podstawowej nr 1 rozpoczęto także remont sekretariatu wraz z zapleczem.  Remont, który przechodził sam szkolny sekretariat obejmował m.in. posadzki, montaż  zlewozmywaka na zapleczu, ściany wewnętrzne i wykonanie ścian działowych, nowych otworów drzwiowych oraz malowanie i montaż drzwi. Jak w połowie sierpnia informowali przedstawiciele wykonawcy, większość prac w SP nr 1 zakończy się wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, tylko część przewidziano do 25 października.

Terapia zmysłów z nowym sprzętem

Co słychać w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Porębie? - Placówka wychodząc naprzeciw potrzebom społeczności szkolnej, wzbogaciła się w ostatnim czasie o specjalistyczny sprzęt i pomoce do profesjonalnej pracy z  dziećmi ze stwierdzonymi deficytami rozwojowymi - mówi Małgorzata Dychus, dyrektor SP nr 2.

Szkoła na wyposażeniu ma m.in. podświetlany basen z piłeczkami, kabinę do terapii zaburzeń integracji sensorycznej oraz kolumnę świetlną, wyrabiającą umiejętność wykrywania zależności między głosem a wzrokiem.

To jednak nie wszystko. Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej salę do terapii udało się wyposażyć także w szereg pomocy naukowych do prowadzenia zajęć m.in. z zakresu muzykoterapii.

Nauczyciele przeszli szkolenia

Dyrektor Dychus dodaje, że w ramach projektu unijnego przeszkolona została kadra naukowa. - Celem doskonalenia umiejętności i kompetencji zawodowych. Obecnie szkoła oferuje dzieciom m. in.: terapię ręki, zajęcia  z zakresu arteterapii, muzykoterapii, zajęcia rewalidacyjne z  elementami integracji sensorycznej, zajęcia socjoterapeutyczne, Trening Umiejętności Społecznych, zajęcia korekcyjno - kompensacyjne, dydaktyczno - wyrównawcze i logopedyczne - wylicza dyrektor Dychus.

do góry