przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP

Święto Narodowe Trzeciego Maja

30 Kwietnia 2021

Święto Konstytucji w cieniu pandemii

 Inne niż zazwyczaj będą obchody tegorocznego Święta Konstytucji 3 Maja. Zabraknie m.in. pocztów sztandarowych, występów orkiestry, a w uroczystej mszy św. uczestniczyć będzie mogło tylko 25 osób. Wszystko przez Covid-19.

Choć Urząd Miasta w Porębie tradycyjnie, jak co roku, uczci pamięć tej ważnej daty w historii Polski, tegoroczne obchody Święta Konstytucji 3 Maja, będą dużo skromniejsze niż zazwyczaj. - W związku z trwającą pandemią oraz utrzymującymi się obostrzeniami w naszym rejonie nie ma możliwości zgromadzeń - przypominają przedstawiciele miasta.

Oznacza to, że obchody święta 3 Maja ograniczą się do złożenia symbolicznej wiązanki kwiatów pod pomnikiem przy Szkole Podstawowej nr 1 w Porębie - pomnikiem Poległych Bohaterów w Walkach o Wolność Ojczyzny. Biało-czerwoną wiązankę z napisem w imieniu „Mieszkańców Miasta Poręba” w piątek - 30 kwietnia - złoży burmistrz Ryszard Spyra wraz z przewodniczącą Rady Miasta Elżbietą Kołodziej oraz przedstawicielami urzędu.

Z kolei 3 Maja o godz. 10  w parafii Św. Józefa Oblubieńca NMP w Porębie zostanie odprawiona msza święta w intencji ojczyzny. W związku z obostrzeniami związanymi z Covid-19 w kościele może jednocześnie przebywać do 25 osób.

Konstytucja 3 maja uchwalona została w 1791 roku jako dokument regulujący ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie - po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku - nowoczesnym, spisanym aktem prawnym o takiej randze.

Została uchwalona przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Spisano ją głównie w celu zlikwidowania wad systemu politycznego, opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną.


pomnik1 pomnik9

do góry