przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Rusza budowa obwodnicy Poręby i Zawiercia

9 Marca 2022

Fazę projektową inwestor ma już za sobą. GDDKiA właśnie otrzymała zezwolenie na budowę. Oznacza to, że budowa zapowiadanej od lat obwodnicy Poręby i Zawiercia, przechodzi w fazę realizacji.

To bardzo dobra wiadomość. Planowana obwodnica odciąży bowiem lokalne drogi, na których - m.in. dzięki mniejszej liczbie samochodów ciężarowych - będzie po prostu bezpieczniej.

Budowa pierwszego z dwóch odcinków obwodnicy Poręby i Zawiercia (w ciągu drogi nr 78) właśnie rusza.

Wojewoda śląski później wydał zezwolenie

Inwestycja ma jednak duży poślizg. Powód? Zamiast zapowiadanej na około siedem miesięcy procedury uzyskiwania zezwolenia na budowę, potrwała ona dziesięć miesięcy dłużej. Zawiniły głównie kwestie środowiskowe. Wojewoda śląski czekał m.in. na pozwolenie wodnoprawne, wydawane przez PGW Wody Polskie. - Po powyższych perturbacjach ostatecznie 28 lutego 2022 otrzymaliśmy Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej. Konsorcjum Kobylarni i Mirbudu ma więc zielone światło do przystąpienia do prac przygotowawczych, które ruszą niezwłocznie po przekazaniu placu budowy - mówią przedstawiciele spółki Kobylaria S. A.

Połączenie z Pyrzowicami

Jak podkreśla wykonawca prac, rozpoczną się one od wykarczowania terenów pod budowę. Częściowo wykonają je Lasy Państwowe. Prace budowlane obejmą około 17-kilometrowy odcinek drogi między Siewierzem - przez Porębę - aż do Kromołowa (dzielnica Zawiercia). Od km 105+836 do km 122+500. Wartość kontraktu wynosi prawie 487 mln złotych.

Obwodnica Poręby i Zawiercia w ciągu drogi krajowej nr 78 będzie miała układ dwujezdniowy i połączy się z już funkcjonującą obwodnicą Siewierza. DK78 komunikuje sąsiadujące miejscowości m.in. z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach. - Dzięki nowemu przebiegowi drogi, tranzyt ominie centra miast, jednocześnie poprawiając warunki życia mieszkańców - podkreśla inwestor.

do góry