przejdź do treści
 • facebook
 • język migowy
 • BIP
 • Flaga Unii Europejskiej
 • Czyste Powietrze

Rurociąg Boronów - Trzebinia

12 Października 2020

Realizacja infrastrukturalnego przedsięwzięcia jakim jest wykonanie produktowego rurociągu przesyłowego na odcinku Boronów - Trzebinia, jest jednym z elementów Polityki Rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym, przyjętej w 2017 r.

Dokument nawiązuje do Koncepcji Zagospodarowania Przestrzennego Kraju 2030 - Uchwała Nr 239 Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 2011 r. w sprawie przyjęcia Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030. Zamierzenie inwestycyjne przeprowadzane jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 22 lutego 2019 r. o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym.

Ze strategicznego punktu widzenia, budowa rurociągu Boronów - Trzebinia ma na celu poprawę bezpieczeństwa zaopatrzenia południa Polski w paliwa poprzez zwiększenie zasięgu transportu rurociągowego paliw z rafinerii PKN ORLEN w Płocku. Transport rurociągowy jest najbezpieczniejszym i najbardziej efektywnym sposobem zaopatrzenia w paliwa. Poprzez wykorzystanie istniejącego już rurociągu Płock-Koluszki-Boronów rafineria zostanie połączona z Górnym Śląskiem - regionem o bardzo wysokiej konsumpcji paliw. Obecnie Górny Śląsk zaopatrywany jest transportem łączonym (rurociąg, kolej, transport kołowy), bądź koleją.

Tym samym budowa rurociągu paliwowego Boronów - Trzebinia zalicza się do inwestycji celu publicznego o znaczeniu ponadlokalnym i stanowi przedłużenie istniejącego układu rurociągów produktowych Płock - Koluszki - Boronów.

Przedmiotowy rurociąg relacji Boronów - Trzebinia obejmuje teren 11 miast i gmin, położonych na obszarze dwóch województw:

 • województwo śląskie
  gmina Boronów, miasto i gmina Woźniki, miasto i gmina Koziegłowy, miasto i gmina Siewierz, miasto Poręba, miasto i gmina Łazy, miasto Dąbrowa Górnicza, miasto Sławków
 • województwo małopolskie
  gmina Bolesław, miasto Bukowno, miasto i gmina Trzebinia

Inwestorem budowy rurociągu jest PERN S.A.

Oficjalny portal inwestycji.


Media o inwestycji: Przez Łazy i Porębę ma przebiegać rurociąg Boronów-Trzebinia. Co to znaczy dla mieszkańców?

Kategoria: Powiązane pliki [1]
Format Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Aktualności
pdf PERN - Boronowa-Trzebinia / 9.83MB
ilość pobrań: 572
PERN - Boronowa-Trzebinia 9.83MB zobacz

do góry