przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP

Porębscy radni stanęli w obronie samorządu miasta Winniki

6 Lipca 2020

Z prośbą o pomoc wystąpiła tamtejsza Rada Miasta. Problem polega na tym, że ukraińskie Winniki w wyniku zmian politycznych, stracić mogą część swojej samodzielności. – Stajemy w obronie samorządu lokalnego – mówią zgodnym chórem porębscy radni.

„Zwracamy się do Pana w sprawie ochrony praw terytorialnych miasta Winniki (Ukraina, obwód lwowski), aby utrzymać samorząd lokalny jako jeden z głównych fundamentów reżimu demokratycznego i prawa obywateli do uczestnictwa w kierowaniu sprawami publicznymi (…) – w liście do burmistrza Poręby Ryszarda Spyry napisał Wołodymyr Kwurt, Mer Winnik, partnerskiego miasta Poręby na Ukrainie.

Powód? W wyniku zmian politycznych – posunięć Lwowskiej Regionalnej Administracji Rządowej – Winniki stracić mogą część swojej samodzielności terytorialnej.

Mer Winnik w liście do władz Poręby wyjaśnia, że rozpoczęta właśnie na Ukrainie procedura tworzenia Zjednoczonych Terytorialnie Wspólnot obwodu lwowskiego i włączenia miasta Winniki do tego obwodu, została naruszona zarówno na etapie określania listy wspólnot terytorialnych, jak również na etapie określania potencjalnych centrów administracyjnych wspólnot zróżnicowanych terytorialnie. Mówiąc konkretnie, Winniki zostały w całej tej procedurze pominięte. „W ten sposób, Ukraina, poprzez działania Lwowskiej Regionalnej Administracji Rządowej naruszyła prawa obywateli do uczestnictwa w kierowaniu sprawami publicznymi” – podkreśla Wołodymyr Kwurt.

W związku z tym faktem, władze Winnik, powołując się na prawo europejskie, zwracają się o pomoc do Andreasa Kiefera – Sekretarza Generalnego Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy.

O wsparcie w tak ważnej dla siebie sprawie Winniki proszą również m.in. Porębę – swoje miasto partnerskie. – Nie możemy pozostać głusi na taki apel – stwierdził zarówno burmistrz Ryszard Spyra, jak i Rada Miasta Poręba. Radni zgodzili się wesprzeć dążenia Winnik do zachowania swojej samodzielności jako samorządu lokalnego. „Rada Miasta Poręba wyraża poparcie dla działań Rady Miasta Winniki mających na celu ochronę statusu miasta Winniki” – napisali w oficjalnym piśmie z 29 czerwca bieżącego roku porębscy radni. „Popieramy wniosek Rady Miasta Winniki skierowany do Sekretarza Generalnego Rady Europy” – podkreśla porębska Rada Miasta.

do góry