przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Porębianie mogą ubiegać się o dodatek węglowy

18 Sierpnia 2022

O 3 tysiące złotych - jako wsparcie przy rosnących cenach energii w Polsce - już można się starać. Wnioski przyjmowane są w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Porębie.

Możliwość otrzymania takiej „zapomogi energetycznej” to skutek ustawy podpisanej przez Prezydent RP 11 sierpnia bieżącego roku. Ma ona być wsparciem dla najuboższych w bieżącej, trudnej energetyczne sytuacji w Polsce. Mieszkańcy Poręby już mogą składać wnioski o dodatek węglowy. Jest on jednorazowy i wynosi 3 tysiące złotych.

Kto może starać się o dodatek?

Zgodnie z ustawą o dodatek węglowy ubiegać się mogą gospodarstwa domowe, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne. Co dokładnie oznaczają takie zapisy?

- Chodzi o takie gospodarstwa, gdzie jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe - zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego - tłumaczy ustawodawca. Warunek jest jednak taki, by wymieniony powyżej rodzaj ogrzewania był głównym w gospodarstwie, nie zaś dodatkiem.

dodatek

Wnioski przyjmowane są od poniedziałku do czwartku

Wniosek o dodatek węglowy wypełnić można w domu, pobierając go wcześniej ze strony internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Porębie (www.poreba.naszops.pl).

Przypominamy również, że warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku węglowego będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Porębski MOPS wnioski przyjmuje od poniedziałki do czwartku, w godzinach od 8 do 14. - Termin na składanie wniosków o wypłatę dodatku węglowego upływa 30 listopada 2022 r. Wnioski złożone po tym terminie zostaną pozostawione bez rozpatrzenia - zaznaczają przedstawiciele MOPS-u.

Kategoria: Powiązane pliki [2]
Format Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Aktualności
docx Rodo / 17.06KB
ilość pobrań: 135
Rodo 17.06KB -
docx Dodatek-weglowy-wzor / 74.17KB
ilość pobrań: 309
Dodatek-weglowy-wzor 74.17KB -

do góry