przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP

Poręba żegna 2023 rok. Co nowego pojawiło się w naszym mieście w ciągu ostatnich 12 miesięcy?

29 Grudnia 2023

- To był bardzo dobry rok! - podkreśla burmistrz Poręby Ryszard Spyra. Naszykowaliśmy zestawienie nowości ważnych dla mieszkańców, które pojawiły się w mijającym właśnie 2023 roku.

Od stycznia do grudnia. Praktycznie każdy miesiąc mijającego właśnie 2023 roku obfitował w zmiany. I to pozytywne zmiany! Przykład? Już na początku 2023 roku miasto oddało do użytku najdroższą w historii Poręby inwestycję miejską - nową oczyszczalnię ścieków. - Koszt tego przedsięwzięcia wyniósł ponad 9 milionów złotych. Możemy pochwalić się jednak, że spółce miejskiej udało się pozyskać dofinansowanie unijne, które łącznie przekroczyło wartość 7 mln zł  - podkreśla burmistrz Poręby Ryszard Spyra.

To był jednak tylko początek 2023 roku. Zobaczmy, co działo się w mieście później.

Klub dla seniorów

Drugą, niezwykle ważną dla mieszkańców inwestycją, było uruchomienie w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury - Klubu „Senior+”. - Niewiele miast może pochwalić się takim miejscem. Miejscem stworzonym od początku do końca dla mieszkańców po 60. roku życia - podkreśla burmistrz Poręby Ryszard Spyra.

Klub powstał w wyniku remontu, który skupił się w czterech punkach MOK-u: szatni, dawnej  i obecnej sali gimnastycznej, pomieszczeniu po bibliotece oraz toalecie. W efekcie Klub „Senior+” ma m.in. profesjonalną salę treningowo-rehabilitacyjną i cieszy się ogromnym zainteresowaniem porębian.

Nowe centrum miasta i miejsca postojowe

Wiosną 2023 roku rozpoczęto budowę tzw. Agory. - To przełomowa dla naszego miasta inwestycja, której zamierzeniem jest stworzenie nowego centrum Poręby - podkreśla burmistrz Spyra.

Na jakim etapie jest całe przedsięwzięcie? - Wybudowano już m.in. sieci wodociągowe, kanalizacyjne, ułożono kable energetyczne, zamontowano półautomatyczną toaletę publiczną oraz zbiorniki podziemne na solankę i fundamenty pod tężnię solankową - wylicza Barbara Czernik, inspektor budowlany. Dodaje, że gotowe są też nowe miejsca postojowe o nawierzchni z płyt ażurowych, a wzdłuż parkingu została uzupełniona nawierzchnia asfaltowa ul. Przemysłowej.

Prace trwają, a w efekcie nowe centrum Poręby będzie nie tylko miejscem służącym odpoczynkowi (dzięki estetycznym ławkom i zielonym pergolom), będzie miało też swoją własną tężnię solankową, fontannę i szalet miejski.

Rewolucja w miejskim oświetleniu i nie tylko

Także w tej kwestii Poręba w 2023 roku przeszła wielką rewolucję. Dzięki staraniom miasta, spółka Tauron wymieniła oprawy w 1455 latarniach ulicznych, zaś w przypadku 308 punktów świetlnych, na istniejących słupach pojawiły się zupełnie nowe LED-owe oprawy uliczne, które zapewniają mieszkańcom bezpieczeństwo - poprawiła się widoczność, oświetlone zostały miejsca do tego pory zacienione.

Nowe słupy stanęły także na nowopowstającym w naszym mieście osiedlu „Na Stoku”. Co więcej, prowadzone są dalsze, intensywne prace, mające na celu uzbrajanie terenu.

Nie zapomnijmy także o nowym asfalcie, jaki w 2023 pojawił się na ul. Miodowej oraz zbudowaniu dojazdu do garaży przy ul. Zakładowej. Tu nawierzchnia wykonana została z kostki brukowej wraz z systemem odwodnienia.

Drugie w naszym mieście „mieszkanie wspierane”

Prace remontowe trwały także w budynku pod adresem Chopina 3, gdzie powstało drugie w naszym mieście tzw. mieszkanie wspierane. - Takie lokale są formą pomocy, która przygotowuje osoby w nich przebywające, pod opieką specjalistów, do prowadzenia w miarę możliwości samodzielnego życia - mówi Katarzyna Wilk, kierownik porębskiego MOPS-u.

Co ważne, na stworzenie tzw. mieszkania wspieranego przez MOPS, Gmina Poręba zyskała dofinansowanie w kwocie nieco ponad 378 tys zł. Całość prac wraz z zakupem wyposażenia oszacowano na ok. 488 tys zł.

Boisko z nowym poliuretanem i świetlicowa sala

Remontu w roku 2023 doczekał się również porębski Orlik. Naprawione zostało jedno z boisk - boisko wielofunkcyjne, zbudowane o nawierzchni z poliuretanu. Wykonawca zamontował tutaj nową nakładę. Wymieniony został także osprzęt sportowy.

Niespodziankę dla swoich podopiecznych w 2023 roku miała także porębska Świetlica Środowiskowa. Mowa o nowej salce edukacyjnej, która powstała na drugim piętrze w gmachu MOK-u. Na ścianach pojawiły się m.in. roślinne elementy z farby fluorescencyjnej. Podopieczni świetlicy zyskali nowe miejsce do nauki i odrabiania lekcji.

Biblioteka po gruntownej metamorfozie

W drugiej połowie 2023 roku wyremontowano również Miejską Bibliotekę Publiczną w Porębie. Wykonawca zmontował tutaj m.in. 24 regały na książki, stół z sześcioma krzesłami i biurko służące obsłudze czytelników. Biblioteka po metamorfozie dostała jeszcze biurko do zaplecza i szafy aktowe. To jednak nie wszystko! Po remoncie działa tu także kącik dla rodziców z dziećmi. Mali porębianie mają tu swoją własną biblioteczkę, a także miejsce do przeglądania i czytania książeczek wraz z wygodnymi, kolorowymi pufami.

- Powstało kolejne miejsce w naszym mieście, które łączyć będzie kilka pokoleń porębian i celem którego będzie wymiana doświadczeń, kultywowanie historii i tradycji - mówi burmistrz Poręby Ryszard Spyra.

Pracownia z drukarką 3D

W Miejskim Ośrodku Kultury w Porębie pod koniec 2023 roku powstała jeszcze jedna nowość - Pracownia MAKERSPACE, działająca w ramach Pracowni Internetowej Orange. Pracownia do dyspozycji ma m.in. wirtualne okulary oraz wiele materiałów i akcesoriów krawieckich, a zapisy na zajęcia tego typu cieszą się dużą popularnością. Już podczas otwarcia, młodzi porębianie, uczęszczający na warsztaty edukacyjne do Pracowni Orange pokazali z dumą, jak stworzyć brelok w programie Tinkercad i jak przygotować go do wydruku w programie PrusaSlicer.

Miasto chętnie sięga po dotacje

Poręba z dumą powiedzieć może także, że rok 2023 obfitował w pozytywnie rozpatrzone wnioski gminy o dofinansowanie przedsięwzięć z pieniędzy zewnętrznych. Przykład? Poręba jesienią 2023 roku zdobyła ponad 7 mln zł dofinansowania na projekt pod nazwą: „Budowa sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami w ulicy Roździeńskiego, Wiejskiej i Wojska Polskiego w Porębie”. Zaznaczmy, że całe zadanie oszacowano na ok. 7,9 mln zł. Środki z zewnątrz, jakie otrzyma Poręba stanowią zatem aż 95 proc. kosztów całego przedsięwzięcia. 

Jak z perspektywy gospodarza miasta - wyglądał 2023 rok w Porębie?

- Wszystkie lata piastowania tego stanowiska były dla mnie ważne, ale rzeczywiście rok 2023 był wyjątkowy. Wcześniejsze charakteryzowały się tym, że mieliśmy w urzędzie wiele trudnych wyzwań, bo przecież - gdy obejmowałem urząd burmistrza po raz pierwszy - gmina stała na skraju bankructwa. Wzorowo przeszliśmy jednak narzucony nam przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Katowicach, plan naprawy finansów. I wreszcie, jeżeli chodzi o zapewnienie finansowania na bieżące potrzeby miasta, 2023 rok jawi się na tle tych kilku lat minionych jako pełen stabilizacji.

Muszę powiedzieć, że dzięki ciężkiej pracy całego urzędu i wielu jednostek miejskich, z dumą podkreślam, że mogłem spokojnie podejmować decyzje i planować wiele nowych i ważnych dla mieszkańców przedsięwzięć. Zaskoczymy Was pozytywnie także w 2024 roku - zapowiada burmistrz Ryszard Spyra.

do góry